Bulimia to niekontrolowane napady objadania się, po których bulimik/czka wywołuje proces oczyszczania organizmu. Może to mieć charakter przeczyszczający – prowokowania wymiotów, stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych lub nieprzeczyszczający – nadmierne zainteresowanie dietą i przesadny wysiłek fizyczny podczas treningów.
Bulimia u dzieci i młodzieży w początkowej fazie może być trudno rozpoznawalna. Chore na bulimię dziecko nie traci dużo na wadze jak w przypadku anoreksji. Jednak konsekwencje utrzymywania się tej choroby mogą być bardzo poważne – od uszkodzenia szkliwa zębów z powodu prowokowania wymiotów, blizn i uszkodzeń na palcach dłoni przez podrażnienie przełyku, zapalenia ślinianek, hemoroidy aż po pęknięcie żołądka, nowotwór przełyku czy arytmię serca.
Co sprzyja rozwojowi bulimii u dzieci i młodzieży?
Jest wiele przyczyn mogących mieć wpływ na rozwój bulimii – tak psychicznych jak i hormonalnych. Jednym z głównych powodów może być niska samoocena młodego człowieka. Brak ciepłej relacji z bliskimi, krytycyzm ze strony bliskich lub/i rówieśników, a w fazie dojrzewania niezadowolenie ze zmian jakim ulega ciało połączone z bombardowaniem obrazami modeli i modelek o idealnych kształtach. Mogę także mieć wpływ czynniki hormonalne – zakłócenie wydzielania dopaminy czy serotoniny odpowiedzialnych za samopoczucie i nagradzanie siebie.
Najważniejsza jest rozmowa i akceptacja
Od zawsze wiadomo, iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dobry kontakt z rodzicami, ich akceptacja i zrozumienie, wyrażanie troski o dziecko, wspomaganie jego rozwoju i zainteresowań może pomóc zapobiec niskiej samoocenie młodego człowieka. Gdyby jednak zachowanie naszego dziecka nas niepokoiło warto wcześniej wybrać się na spotkanie ze specjalistą, który pomoże nam odpowiednio przygotować się do rozmowy z dzieckiem oraz pomoże w przerwaniu cyklu nadmiernego obżerania się i następującego po nim przeczyszczania.
W Szczecinie znalezienie dobrego psychoterapeuty/-tki nie powinno nastręczać wiele problemów. Dlatego zapraszamy do kontaktu z gabinetem psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka.