Zaburzenia orgazmu

Orgazm wiąże się z doświadczeniem znacznej przyjemności seksualnej. Towarzyszą mu dobroczynne dla naszego zdrowia i samopoczucia reakcje fizjologiczne, hormonalne i psychologiczne. W świetle tych informacji tym poważniejsze okazują się doniesienia, że aż  brak orgazmu dotyka aż jedną na 5 kobiet. Brak orgazmu nazywamy anorgazmią, gdy występuje jednocześnie pragnienie przeżycia orgazmu i dostateczne pobudzenie seksualne, lecz nie do chodzi do szczytowania. Przyczyny, jak w większości trudności natury seksualnej, mają podłoże biologiczne lub/i psychologiczne. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

 

Przyczyny biologiczne

 

Nieprawidłowości w budowie anatomicznej, zmiany neurologiczne, stany zapalne, urazy, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, lub osłabienie mięśnia Kegla – to tylko niektóre z możliwych biologicznych przyczyn braku orgazmu. Warto wykluczyć je przed poszukiwaniem psychologicznego podłoża anorgazmii, gdyż postępowanie w przypadku fizycznego podłoża tej trudności skupione jest na ich usunięciu.

 

Przyczyny psychogenne

 

Brak fizycznych przyczyn braku orgazmu może wskazywać na ich psychologiczne podłoże. Trudne, czy wręcz traumatyczne doświadczenia seksualne (brak satysfakcji w tej sferze, molestowanie, gwałt) mogą objawiać się m.in. trudnościami w przeżywaniu orgazmu. Anorgazmia może pojawić się także jeśli relacja z obecnym partnerem nie opiera się na szacunku i wzajemnym rozumieniu potrzeb (także w sferze seksualnej), lub jeśli partner nie jest atrakcyjny seksualnie, albo nie zna lub nie akceptuje preferencji swojej partnerki. Niekiedy przyczyna może być „prozaiczna” – zbyt krótki stosunek lub brak adekwatnego pobudzenia partnerki (za krótka gra wstępna), monotonia w pożyciu seksualnym – może prowadzić do braku orgazmu.

 

Leczenie

 

Sposobów na leczenie anorgazmii jest kilka, często łączy się je ze sobą dla większej skuteczności. Psychoterapia indywidualna pozwala przepracować traumatyczne doświadczenia, lub lęki występujące w sferze seksualnej. Psychoterapia par pomaga przedyskutować kwestie związane z preferencjami seksualnymi, lub uzdrowić konflikty (które bardzo mocno wpływają na sferę seksualną). Konsultacja seksuologiczna może polegać na stopniowym odkrywaniu przyjemności seksualnej np. dzięki wizualizacji.

 

W dużych miastach takich jak na przykład Szczecin jest wiele możliwości uzyskania pomocy. Na sesję z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym w Gabinecie Wamka można umówić się przez naszą stronę internetową.

Pochwica

Pochwica to dysfunkcja seksualna występująca u kobiet polega na mimowolnych skurczach mięśni pochwy, uniemożliwiających penetrację. W zależności od stopnia zaawansowania może powodować również trudności we włożeniu do pochwy tamponu, czy globulek. Rozróżniamy dwa typy pochwicy: pierwotna – gdy kobieta na skutek pochwicy nie odbyła żadnego bezbolesnego stosunku seksualnego i wtórna, gdy problemy pojawiają się po jakimś czasie pożycia (z innym lub tym samym partnerem).

 

Przyczyny

Podobnie jak ma to miejsce z dyspareunią przyczyny pochwicy mogą mieć podłoże fizjologiczne: stany zapalne, nadwrażliwość narządów, gruba błona dziewicza. Dlatego w pierwszym kroku warto je wykluczyć podczas konsultacji ginekologicznej.

 

Psychologiczne przyczyny pochwicy mogą być umiejscowione w przeszłości, lęku o przyszłość (skutki seksu) i w teraźniejszości (nasze przekonania).

 

Przeszłe złe doświadczenia seksualne, wykorzystanie, gwałt lub bycie świadkiem przemocy seksualnej – mogą skutkować zablokowaniem w sferze seksualnej kojarzonej od tej pory z bólem i poniżeniem.

 

Przyczyną może być także lęk związany z przyszłymi konsekwencjami stosunku: np. niechcianą ciążą, chorobami wenerycznymi.

 

Znaczna część powodów pochwicy może wiązać się z przekonaniami na temat stosunku. Lęk przed nadmiernym bólem, brak adekwatnej wiedzy anatomicznej, obawa przed wielkością członka, byciem przyłapanym przez osoby trzecie itp. Także relacja z obecnym partnerem ma ogromne mieć znaczenie. Jeśli opiera się na przemocy, konflikcie, krzyku lub wymuszaniu współżycia – nie można mówić o satysfakcjonującej relacji intymnej.

 

Pochwica może przebiegać także jako trudność towarzysząca innym trudnościom psychologicznym takim jak depresja, lęk uogólniony, jak tez trudnością w identyfikacji orientacji lub tożsamości seksualnej.

 

Pomimo niewątpliwego cierpienia i wpływu na satysfakcję seksualną wciąż nie każda kobieta decyduje się na terapię pochwicy. Niekiedy ze wstydu, lub z braku wiary w skuteczność pomocy. Badania pokazują, że poddana leczeniu pochwica jest niemal w 100% usuwalna. Warto więc dać sobie szanse i umówić się na konsultację z seksuologiem, który pomoże nam krok po kroku usunąć pochwicę by ponownie, lub po raz pierwszy czerpać satysfakcję z życia seksualnego.

 

Taka możliwość istnieje w Szczecinie, gdzie w Gabinecie behawioralno-poznawczym Wamka  można umówić się na spotkanie ze specjalistą. Umówić się można przez naszą stronę internetową. Istnieje także możliwość konsultacji online.

Dyspareunia

Dyspareunia to zaburzenie funkcji seksualnych polegających na odczuwaniu bólu podczas stosunku lub po jego zakończeniu. W przeważającej części dotyczy kobiet. Podłoże tego zaburzenia może być zarówno psychologiczne, biologiczne jak i relacyjne.

 

Przyczyny biologiczne

Ból podczas lub po stosunku może być spowodowany infekcjami intymnymi (grzybice, nadżerki), niedostatecznym nawilżeniem pochwy (np. w okresie menopauzy, lub z powodu niedostatecznego podniecenia), lub trudnościami natury anatomicznej (np. powikłania poporodowe). Pierwszym krokiem w diagnozie dyspareunii powinna być zatem wizyta u ginekologa, aby wyleczyć lub wykluczyć fizyczne podłoże tej trudności.

 

Przyczyny psychologiczne

Gdy wykluczymy fizyczne podłoże trudności, pozostaje sfera psychologiczna. Dyspareunia może pojawić się na skutek wcześniejszych negatywnych doświadczeń (gwałt, molestowanie seksualne, nieudane relacje seksualne), z powodu współwystępowania innych trudności natury psychologicznej (np. depresja, zaburzenia lękowe), jak również z powodu dysfunkcyjny przekonań na temat własnej seksualności (np. poczucie winy z powodu doznawania przyjemności, wysokie oczekiwania względem siebie i partnera/ki). W tego typu trudnościach pomaga rozmowa z psychoterapeutą, lub seksuologiem – pomocna w ustaleniu źródła problemu i stopniowego poradzenia sobie z nim.

 

Przyczyny relacyjne

Ból podczas i po stosunku może wiązać się także z trudnością przeżywania sytuacji intymnej z konkretnym partnerem/partnerką. Konflikty, napięcia w relacji, jak też różnice w popędzie seksualnym lub praktykach seksualnych mogą wpływać negatywnie na odczuwanie przyjemności podczas seksu. W takim wypadku warto szczerze porozmawiać z partnerem/ką lub skorzystać z konsultacji psychologicznej dla par, by wyjaśnić i przepracować zaistniałe w związku trudności.

 

Nie leczona dyspareunia powoduje zmniejszenie lub wręcz utratę przyjemności seksualnej, może wiązać się z całkowitym unikaniem zbliżeń. Warto skorzystać z konsultacji z lekarzem ginekologiem, seksuologiem lub psychiatrą, czy z psychoterapeutą par. Są to specjaliści którzy pomogą w ustaleniu przyczyny bólu oraz w jej usunięciu, tak by ponownie móc czerpać radość z życia seksualnego.

 

W Szczecinie na spotkanie można umówić się z psychoterapeutą i seksuologiem w Gabinecie „Wamka” – za pomocą naszej strony internetowej (zakładka „Kontakt”). Istnieje również możliwość konsultacji online.

Uzależnienia od zachowań seksualnych (seksoholizm)

Seks jest ważnym elementem ludzkiego życia. Może być wyrazem bliskości, jednym ze sposobów wzmacniania wzmacnianie relacji, czy po prostu źródłem przyjemności. Niestety może także stać się źródłem dyskomfortu i trudności – jedną z nich jest uzależnienie od seksu.

 

To wewnętrzny przymus wykonywania zachowań o charakterze erotycznym (wirtualnych lub realnych) pomimo ich negatywnych następstw. Ważnym elementem uzależnienia są także nieudane próby kontroli tych zachowań oraz poczucie dyskomfortu w sytuacji niemożności ich realizacji.

 

Osoba uzależniona może szukać okazji do seksu, mimo że wpływają one negatywnie na jej stan fizyczny (urazy, choroby); psychiczny (poczucie pustki, poczucie winy) lub relacyjny (zdrady, rozpad rodziny). Często u osób uzależnionych pojawia się konieczność eskalacji doznań – to co kiedyś sprawiało przyjemność nie wystarcza – pojawia się konieczność silniejszych i częstszych bodźców. Coraz trudniej jest się kontrolować, a co za tym idzie uzależnienie coraz mocniej wpływa na codzienne funkcjonowanie. Pojawiają się problemy w pracy, rodzinne, w życiu towarzyskim, ale nie wpływają na zmianę zachowania. Seks wysuwa się na pierwszy plan i wszystkie inne czynności są podporządkowane zaspokojeniu tej potrzeby, nawet gdy działania te przynoszą coraz więcej szkód.

 

Jakie sygnały mogą Cię zaniepokoić?

– Twoja aktywność seksualna jest powodem kłopotów osobistych, zawodowych i towarzyskich

– Seks jest Twoim sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami

– Seks jest Twoją jedyną przyjemnością

– Potrzebujesz coraz silniejszych bodźców by cieszyć się seksem

– Myśli o seksie zaprzątają Cię tak mocno, ze utrudniają codzienne funkcjonowanie

 

Jeśli któreś z tych twierdzeń odnosi się do Ciebie, lub masz podejrzenie, że seks zaczyna być dla Ciebie problemem – warto umówić się na konsultację z psychologiem lub seksuologiem.

 

Ponieważ podobnie jak to ma miejsce z jedzeniem, tak w przypadku seksu niemożliwym i niewskazanym jest całkowite zaprzestanie czynności od której jesteśmy uzależnieni – zatem terapia i wyjście z uzależnienia powinna być wspierana przez specjalistów/tki.

 

Umówienie się na konsultację z terapeutą poznawczo-behawioralnym pomaga pokonywać uzależnienia. W Szczecinie na spotkanie można umówić się z psychoterapeutą w Gabinecie „Wamka” – t za pomocą naszej strony internetowej (zakładka „Kontakt”). Istnieje również możliwość konsultacji online.

Uzależnienie od masturbacji

Masturbacja w zależności od kultury i światopoglądu może być czynnością niechcianą, budzącą lęk czy wręcz wstręt, lub naturalnym sposobem poznawania własnego ciała i jedną z wielu form uzyskiwania przyjemności seksualnej.

 

Uzależnienie od masturbacji, to zaburzenie polegające na poczuciu przymusu autostymulacji erotycznej, w formie, miejscu lub intensywności wpływającej negatywnie na funkcjonowanie dotkniętej nim jednostki. Negatywny wpływ może wiązać się m.in. z rezygnacją z innych form seksualnej aktywności (masturbacja całkowicie zastępuje kontakt seksualny z partnerem/partnerką),  utrudnieniem codziennego funkcjonowania (masturbacja zajmuje coraz więcej czasu, wypierając z grafiku inne aktywności), a nawet uszkodzeniami ciała.

 

Co powinno Cię zaniepokoić?

 

Jeśli czujesz, że masturbacja jest jedynym sposobem uzyskiwania przez Ciebie przyjemności (nie tylko seksualnej)

Jeśli odczuwasz przymus masturbacji. Niemal nieustannie zaprząta ona Twoje myśli i pragnienia.

Jeśli zauważasz, że masturbujesz się coraz częściej, a do tego w sposób stereotypowy

Jeśli z powodu masturbacji masz kłopoty zdrowotne, zawodowe, lub relacyjne

 

Co możesz dla siebie zrobić?

 

Wiele porad dla osób chcących zerwać z uzależnieniem sugeruje znalezienie innej aktywności lub zaangażowanie w sport. Można zacząć od tych wskazówek, starając się odwracać swoją uwagę od masturbacji i dostarczać sobie alternatywnych form przyjemności i stymulacji.

Niestety tak jak każde inne uzależnienie, tak uzależnienie od masturbacji często nie tylko jest problemem samym w sobie, ale też może wskazywać na inne trudności. Może więc warto odważyć się na wizytę u specjalisty, by w bezpiecznej, niedoceniającej atmosferze przyjrzeć się swoim trudnościom i ich przyczynom. Sfera seksualna człowieka jest coraz lepiej poznana i istnieją coraz lepsze sposoby radzenia sobie z jej dysfunkcjami, Wizyta u specjalisty przestaje być tematem tabu, a może przynieść ulgę i znaczą poprawę codziennego funkcjonowania.

 

W dużych miastach takich jak na przykład Szczecin jest wiele możliwości uzyskania pomocy. Na sesję z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym w Gabinecie Wamka można umówić się przez naszą stronę internetową.

Uzależnienie od prostytucji

Skąd się bierze uzależnienie od prostytucji?

Tak, jak w przypadku każdego innego uzależnienia czy to substancjalnego (np. alkohol, narkotyki), czy behawioralnego (np. hazard, komputer, zakupy) chodzi o pobudzenie systemu nagrody w mózgu. Mówiąc prościej – uzależniamy się od rzeczy lub zachowań, które dostarczają nam przyjemności, albo niwelują przykre doznania. Szczególnie jeśli brakuje nam alternatywnych sposobów dostarczania sobie przyjemności, czy radzenia sobie z niepokojem i lękiem, a dostępne sposoby są łatwiejsze i wymagają mniej wysiłku.

 

Czy korzystanie z usług prostytutki jest przyjemne?

Pod wieloma względami może być. Po pierwsze sam akt seksualny wywołuje stan relaksu i wpływa na wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia). Po drugie dla niektórych odmienny od zwyczajowego kontekst tego aktu (usługa mogąca budzić kontrowersje moralne, czy prawne) może stanowić dodatkową stymulację. Po trzecie charakter relacji z partnerką lub partnerem (anonimowość, płatność) może sprzyjać większej swobodzie i realizacji ukrytych pragnień i fantazji, co także może być zachęcające.

 

Kiedy zaczyna się problem z uzależnieniem?

Osoby opisujące stan uzależnienia od prostytucji wskazują na podobne doznania. Pojawia się wielkie pragnienie, a wręcz presja skorzystania z usług prostytutki. To doznanie przypomina fizyczny głód, lub pragnienie – którego w inny sposób nie da się zaspokoić. Zwiększa się częstotliwość, lub intensywność kontaktów – to, co sprawiało przyjemność kiedyś, teraz jest niewystarczające. Mogą pojawić się potrzeby, których nie było wcześniej np. seks z wieloma partnerami/kami, ryzykowne zachowania seksualne (np. seks bez zabezpieczeń). Co ważne pragnienie skorzystania z usług prostytutki jest realizowane nawet jeśli pojawiają się nieprzyjemne konsekwencje (kłopoty w związku, choroby, konflikty z prawem, poczucie winy). Osoba dotknięta problemem uzależnienia od prostytucji może próbować ograniczać tego typu kontakty (np. tylko w weekend, tylko w delegacji), ale coraz trudniej jest jej się do tego stosować.  Czyli mówiąc najprościej – w przypadku uzależnienia działanie jest kontynuowane pomimo jego szkodliwości.

 

Jeśli ty, lub bliska Ci osoba jest dotknięta uzależnianie, od prostytucji, lub też po prostu zastanawiasz się, czy ten problem cię dotyczy warto skonsultować się z dobrym psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. W Szczecinie w Gabinecie Wamka  można odbyć konsultacje online, a także umówić się na pierwsze spotkanie przez naszą stronę internetową.