Agorafobia należy do grupy zaburzeń lękowych, termin ten stosuje się do określenia nadmiernego lęku przed przebywaniem w miejscach publicznych lub w tłumie. Osoba cierpiąca na agorafobię może nadmiernie obawiać się na przykład:
– samotnych podróży (autobusem, pociągiem, samolotem),
– wejścia do sklepu (zwłaszcza dużych supermarketów),
– przebywania w zatłoczonych miejscach, takich jak ruchliwa ulica, sala koncertowa, przejście podziemne,
– wyjścia z domu.
Przebywając w pewnych miejscach publicznych, osoba z agorafobią doświadcza silnego stresu, a nawet napadów lęku panicznego. Po wystąpieniu ataku paniki u danej osoby może rozwinąć się dodatkowy lęk – przed wystąpieniem kolejnego takiego ataku. Dochodzi więc do podwojenia stresora – jest nim już nie tylko sama sytuacja, ale też obawa przed reakcją własnego organizmu. Jednym z czynników potęgujących stres jest również wstyd przed utratą kontroli w miejscu publicznym. Osoby z agorafobią obawiają się dodatkowo, że w przypadku wystąpienia ataku paniki nikt nie udzieli im pomocy – stad lęk jest największy w przypadku samotnego przebywania w stresujących miejscach, znacznie zaś się zmniejsza, jeśli dana osoba jest w towarzystwie kogoś, komu ufa.
Osoby z agorafobią zwykle unikają wywołujących lęk sytuacji, nawet jeśli wiąże się to z innymi negatywnymi konsekwencjami. Na przykład robią zakupy tylko w małych osiedlowych sklepach, ograniczają życie towarzyskie i odrzucają zaproszenia na koncerty, do kina, czy w inne zatłoczone miejsca, w skrajnej postaci rezygnują z pracy zawodowej poza domem, a nawet zupełnie przestają wychodzić z domu.
Część osób na tyle skutecznie unika wywołujących lęk sytuacji, że nigdy nie doświadczają napadów lęku panicznego. Nie zmienia to jednak faktu, że zaburzenie to znacznie utrudnia ich codzienne funkcjonowanie, zawęża możliwości podjęcia pracy i spędzania wolnego czasu, ogranicza kontakty towarzyskie.
U wielu osób z agorafobią pojawiają się również dodatkowe trudności, takie jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, fobie społeczne oraz stany depresyjne.
W poradzeniu sobie z agorafobią, tak samo jak w przypadku innych zaburzeń lękowych, bardzo skuteczna okazuje się psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jeśli doświadczasz tego rodzaju trudności, zapraszamy Cię do kontaktu i umówienia spotkania w naszym gabinecie psychoterapii Wamka w Szczecinie. Istnieje możliwość spotkania osobistego, a także online.