Baza wiedzy / Dolegliwości dzieci

Bulimia

Bulimia to niekontrolowane napady objadania się, po których bulimik/czka wywołuje proces oczyszczania organizmu. Może to mieć charakter przeczyszczający – prowokowania wymiotów, stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych lub nieprzeczyszczający – nadmierne zainteresowanie dietą i przesadny wysiłek fizyczny podczas treningów.

Bulimia u dzieci i młodzieży w początkowej fazie może być trudno rozpoznawalna. Chore na bulimię dziecko nie traci dużo na wadze jak w przypadku anoreksji. Jednak konsekwencje utrzymywania się tej choroby mogą być bardzo poważne – od uszkodzenia szkliwa zębów z powodu prowokowania wymiotów, blizn i uszkodzeń na palcach dłoni przez podrażnienie przełyku, zapalenia ślinianek, hemoroidy aż po pęknięcie żołądka, nowotwór przełyku czy arytmię serca.

 

Co sprzyja rozwojowi bulimii u dzieci i młodzieży?

Jest wiele przyczyn mogących mieć wpływ na rozwój bulimii – tak psychicznych jak i hormonalnych. Jednym z głównych powodów może być niska samoocena młodego człowieka. Brak ciepłej relacji z bliskimi, krytycyzm ze strony bliskich lub/i rówieśników, a w fazie dojrzewania niezadowolenie ze zmian jakim ulega ciało połączone z bombardowaniem obrazami modeli i modelek o idealnych kształtach. Mogę także mieć wpływ czynniki hormonalne – zakłócenie wydzielania dopaminy czy serotoniny odpowiedzialnych za samopoczucie i nagradzanie siebie.

 

Najważniejsza jest rozmowa i akceptacja

Od zawsze wiadomo, iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dobry kontakt z rodzicami, ich akceptacja i zrozumienie, wyrażanie troski o dziecko, wspomaganie jego rozwoju i zainteresowań może pomóc zapobiec niskiej samoocenie młodego człowieka. Gdyby jednak zachowanie naszego dziecka nas niepokoiło warto wcześniej wybrać się na spotkanie ze specjalistą, który pomoże nam odpowiednio przygotować się do rozmowy z dzieckiem oraz pomoże w przerwaniu cyklu nadmiernego obżerania się i następującego po nim przeczyszczania.

 

W Szczecinie znalezienie dobrego psychoterapeuty/-tki nie powinno nastręczać wiele problemów. Dlatego zapraszamy do kontaktu z gabinetem psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Maciej

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.