Depresja może dotknąć każdego, osobę dorosłą, lecz także dziecko czy młodzież. Badania pokazują, że między 2-8% nastolatków cierpi na depresję, przy czym częściej dotyka ona dziewczyn.
Problem z rozpoznaniem depresji u nastolatka wiąże się ze specyfiką wieku, który cechuje się częstymi wahaniami nastroju, intensywnym przeżywaniem emocji (także smutku) oraz częstym niezadowoleniem z własnego wyglądu, czy zdolności. Wszystkie te obawy mogą także występować w przebiegu depresji. Depresja nie jest jednak chwilowym „dołem” (jak to określają nastolatki), lecz chorobą poważnie zaburzającą codzienne funkcjonowanie. Dotknięty depresją nastolatek może przynosić coraz gorsze stopnie (z powodu trudności w skupieniu na nauce oraz braku motywacji do nauki), spóźniać się do szkoły (trudności ze wstawaniem, bezsenność), izolować od znajomych i rodziny. Może także porzucić ulubione hobby (ograniczenie zainteresowań, mniejsza rozmowność), i ogólnie sprawiać wrażenie, jakby nic go/jej nie cieszyło (anhedonia). Jeśli do tego zaobserwujemy brak apetytu, samouszkodzenia (np. nacinanie skóry) lub deklaracje o chęci odebrania sobie życia – z pewnością nie możemy tego zignorować.
Co istotne, bardzo często u dzieci i nastolatków depresja objawia się bardziej drażliwością, niż smutkiem. Częste wybuchy złości, wrogość, agresja i autoagresja mogą także być jej symptomami. Może także przejawiać się w tzw. formie maskowanej pod postacią objawów somatycznych (bóle głowy, brzucha, zaburzenia miesiączkowania, spadek lub nieoczekiwany przyrost wagi).
Depresja jest chorobą, nie jest lenistwem, złą wolą nastolatka ani młodzieńczym buntem, z którego wyrośnie. Nie leczona może doprowadzić do poważnej dysfunkcji w codziennym funkcjonowaniu, a nawet śmierci na skutek podjęcia próby samobójczej. Na szczęście terapia oraz wsparcie rodziny może przynieść znaczną ulgę dotkniętemu nią nastolatkowi.
Jeśli obawiasz się o samopoczucie swojego dziecka, a nie jesteś przekonana/y czy to już depresja skontaktuj się z psychologiem. W Szczecinie zachęcamy wszystkie osoby, które mają doczynienia z depresją do umówienia się na konsultację z terapeutą poznawczo-behawioralnym w Gabinecie „Wamka” – mailowo lub za pomocą naszej strony internetowej (zakładka „Kontakt”).