Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Niskie poczucie własnej wartości

Jeśli na pytanie „Jaką jesteś osobą?” w odpowiedzi przychodzi Ci na myśl najpierw szereg negatywnych cech, unikasz otwartego wyrażania swojej opinii, a podczas konfliktów najczęściej ustępujesz innym (nawet jeśli wcale się z nimi nie zgadzasz), to może to oznaczać, że cenisz siebie mniej niż innych, innymi słowy masz niskie poczucie własnej wartości.

Co dokładnie oznacza termin „niskie poczucie własnej wartości”? Składa się na nie szereg zachowań, myśli i reakcji emocjonalnych:

– poczucie bycia gorszym lub nieprzystającym do otoczenia,

– częste krytykowanie siebie – w rozmowach z innymi, ale też w myślach („w dialogu wewnętrznym”),

– przykładanie przesadnej wagi do opinii innych osób na nasz temat,

– zakładanie, że „inni pewnie wiedzą lepiej”,

– obawa przed poznawaniem nowych osób,

– łatwe ulega zawstydzeniu i poczucie, że zrobiło się coś nie tak,

– unikanie nowych wyzwań w obawie przed porażką,

– nadmierne przepraszanie innych, wyolbrzymianie własnych błędów,

– zbyt szczegółowe tłumaczenie się z niedociągnięć.

Poczucie niskiej własnej wartości znacząco wpływa na wszystkie aspekty naszego życia.

W sferze osobistej utrudnia komunikację z partnerem, ponieważ osoba o niskim poczuciu własnej wartości ma tendencję do unikania wypowiadania swojej opinii i informowania o swoich preferencjach. Wycofuje się więc z procesu podejmowania decyzji, choć bywa niezadowolona z jego wyniku, co może prowadzić do konfliktów. Czasami niskie poczucie własnej wartości sprawia, że wybieramy nie tego partnera, na którym naprawdę najbardziej nam zależy (bo nie czujemy się go warci), w zamian za to wiążemy się z osobą, która będzie nas traktować gorzej (gdyż w głębi duszy sądzimy, że na to właśnie zasługujemy).

W sferze zawodowej niskie poczucie własnej wartości sprawia, że unikamy wyzwań, przez co nie pokazujemy swoich umiejętności i kompetencji, w rezultacie nie jesteśmy doceniani i omijają nas awanse. Niskie poczucie własnej wartości zwykle skutecznie też powstrzymuje nas przed prośbą o podwyżkę lub zmianą niesatysfakcjonującej pracy („Bo kto by mnie tam zatrudnił”).

Jeśli czujesz, że masz niskie poczucie własnej wartości i chcesz to zmienić, to nieoceniona w tej sytuacji będzie pomoc psychologa i psychoterapia Szczecin ma szeroką bazę osób i instytucji udzielających wsparcia – od poradni psychologicznych po prywatne gabinetu psychoterapii. Nasze nawyki myślowe i reakcje emocjonalne na szczęście dają się zmienić, a bardzo skuteczna w tym celu jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy z osobami z niskim poczuciem własnej wartości, zapraszamy do umówienia pierwszej wizyty.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Maciej i Anna

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.