Pochwica to dysfunkcja seksualna występująca u kobiet polega na mimowolnych skurczach mięśni pochwy, uniemożliwiających penetrację. W zależności od stopnia zaawansowania może powodować również trudności we włożeniu do pochwy tamponu, czy globulek. Rozróżniamy dwa typy pochwicy: pierwotna – gdy kobieta na skutek pochwicy nie odbyła żadnego bezbolesnego stosunku seksualnego i wtórna, gdy problemy pojawiają się po jakimś czasie pożycia (z innym lub tym samym partnerem).
Przyczyny
Podobnie jak ma to miejsce z dyspareunią przyczyny pochwicy mogą mieć podłoże fizjologiczne: stany zapalne, nadwrażliwość narządów, gruba błona dziewicza. Dlatego w pierwszym kroku warto je wykluczyć podczas konsultacji ginekologicznej.
Psychologiczne przyczyny pochwicy mogą być umiejscowione w przeszłości, lęku o przyszłość (skutki seksu) i w teraźniejszości (nasze przekonania).
Przeszłe złe doświadczenia seksualne, wykorzystanie, gwałt lub bycie świadkiem przemocy seksualnej – mogą skutkować zablokowaniem w sferze seksualnej kojarzonej od tej pory z bólem i poniżeniem.
Przyczyną może być także lęk związany z przyszłymi konsekwencjami stosunku: np. niechcianą ciążą, chorobami wenerycznymi.
Znaczna część powodów pochwicy może wiązać się z przekonaniami na temat stosunku. Lęk przed nadmiernym bólem, brak adekwatnej wiedzy anatomicznej, obawa przed wielkością członka, byciem przyłapanym przez osoby trzecie itp. Także relacja z obecnym partnerem ma ogromne mieć znaczenie. Jeśli opiera się na przemocy, konflikcie, krzyku lub wymuszaniu współżycia – nie można mówić o satysfakcjonującej relacji intymnej.
Pochwica może przebiegać także jako trudność towarzysząca innym trudnościom psychologicznym takim jak depresja, lęk uogólniony, jak tez trudnością w identyfikacji orientacji lub tożsamości seksualnej.
Pomimo niewątpliwego cierpienia i wpływu na satysfakcję seksualną wciąż nie każda kobieta decyduje się na terapię pochwicy. Niekiedy ze wstydu, lub z braku wiary w skuteczność pomocy. Badania pokazują, że poddana leczeniu pochwica jest niemal w 100% usuwalna. Warto więc dać sobie szanse i umówić się na konsultację z seksuologiem, który pomoże nam krok po kroku usunąć pochwicę by ponownie, lub po raz pierwszy czerpać satysfakcję z życia seksualnego.
Taka możliwość istnieje w Szczecinie, gdzie w Gabinecie behawioralno-poznawczym Wamka można umówić się na spotkanie ze specjalistą. Umówić się można przez naszą stronę internetową. Istnieje także możliwość konsultacji online.