Baza wiedzy / Dolegliwości seksuologiczne

Transseksualizm

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasze ciało wydaje się nam obce, nieadekwatne, a nawet budzące wstręt. Głos, narządy płciowe, sylwetka odbiegają od tego jak siebie postrzegamy. I nie chodzi tutaj o ich estetykę, czy utarty kanon urody ale o coś dużo bardziej fundamentalnego – o naszą płeć. Kobieta uwięziona w męskim ciele, mężczyzna uwięziony w ciele kobiecym to inaczej brak akceptacji własnej płci – czyli transseksualizm.

Jeśli wykluczymy psychozy (schizofrenię), doświadczenie to może stać się udziałem osoby, która nie prezentuje żadnych zaburzeń psychicznych. Od zawsze czuje jednak, że ciało nie współbrzmi z jej psychiką, co rodzi olbrzymi dyskomfort i cierpienie. Stan ten może trwać latami, nawet od wczesnego dzieciństwa. Wyjątkowo dojmujący staje się w okresie dojrzewania, kiedy ujawniać zaczynają się trzeciorzędowe cechy płciowe (biust, jabłko Adama, specyficzna dla konkretnej płci budowa ciała). Dla osób transseksualnych to czas niezwykle trudny, gdyż ciało coraz mniej zaczyna współbrzmieć z jego wewnętrznym odczuwaniem. Transseksualizm wpływa na całe życie, może znacznie utrudniać budowanie relacji romantycznych czy koleżeńskich, wpływać na codzienną aktywność i w efekcie stać się wtórnie podłożem, na którym pojawią się inne problemy psychologiczne (np. zaburzenia lękowe, nadużywanie substancji, depresje).

Co ważne transseksualizm pomimo mylącej nazwy nie dotyczy sfery seksu, choć oczywiście może pośrednio wpływać na trudności w tym obszarze. W tym przypadku chodzi o tożsamość płciową – a zatem dotyczy tego kim jesteśmy, w jednym z najgłębszych wymiarów.  Jeśli to, jak siebie postrzegamy i czujemy pozostaje w sprzeczności jak wyglądamy i jak widzą nas inni, stan ten trwa latami, nie mamy przy tym dostatecznego wsparcia a nawet zrozumienia – współtowarzyszące problemy mogą stać się smutną konsekwencją.

Dlatego warto działać szybko i uzyskać profesjonalne i empatyczne wsparcie pozwalające na obniżenie napięcia i zmierzanie w kierunku bardziej satysfakcjonującego życia. W Szczecinie warto skontaktować się z dobrymi specjalistami w Gabinecie Wamka. Na wizytę można umówić się przez naszą stronę internetową. Co ważne – istnieje możliwość odbycia spotkania online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.