Baza wiedzy / Dolegliwości seksuologiczne

Transwestytyzm

Transwestytyzm jest niekiedy mylony z transseksualizmem. W pierwszym przypadku występuje potrzeba ubierania się w ubrania charakterystyczne dla odmiennej płci, w drugim o sytuację, gdy płeć biologiczna nie zgadza się z płcią psychologicznej. W transwestytyzmie nie objawia się więc silna potrzeba trwałej zmiany płci, która cechuje transseksualizm.

Transwestytyzm występuje w dwóch postaciach, fetyszystycznej i o typie podwójnej roli. Transwestytyzm fetyszystyczny polega na zakładaniu ubrań odmiennej płci w celu uzyskania satysfakcji seksualnej. W tym wypadku ubranie staje się fetyszem – czyli przedmiotem pozwalającym osiągnąć przyjemność erotyczną. W przypadku transwestytyzmu o typie podwójnej roli ubrania, makijaż czy charakterystyczne zachowanie stwarzają możliwość chwilowej przynależności do odmiennej płci. Może to być źródłem przyjemności, lecz już nie erotycznej.

W badaniach brak doniesień na temat transwestytyzmu kobiecego, zatem przyjęło się zakładać że dotyczy on raczej mężczyzn. Najprawdopodobniej chodzi głównie o kwestie kulturowe, gdyż noszenie przez kobiety spodni, czy nawet garniturów nie spotyka się od kilkudziesięciu lat z ostracyzmem. Całkiem inaczej jest w przypadku decyzji o noszeniu przez mężczyzn spódnic, czy sukienek – takie wybory wciąż jeszcze wzbudzają kontrowersje, odrzucenie, a nawet nieuzasadnioną agresję. Wyjątkiem bywa (choć nie zawsze) przebieranie się do celów artystycznych i przynależność do kultury Drag queen, które spotyka się z większą tolerancją, a niekiedy wręcz sympatią.

Zasadniczo o trudnościach natury psychicznej mówi się wtedy, gdy powodują cierpienie. Transwestytyzm w obu swoich postaciach nie musi nim skutkować, lecz niekiedy niestety z różnych przyczyn tak się dzieje. Cierpienie może być wywołane brakiem akceptacji dla takich zachowań bądź u samego transwestyty bądź u jego partnerki/a, lub rodziny. Istotną przyczyną cierpienia może być także odrzucenie społeczne, związane z brakiem rozumienia i tolerancji. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna trudności warto im się przejrzeć, tak by zminimalizować ich natężenie, otrzymać wsparcie, a także większy wgląd w swoją sytuację.

Gabinet psychoterapii Wamka&Wamka oferuje konsultacje z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym, który pomoże zmierzyć się z tymi trudnościami. Na spotkanie można się umówić przez naszą stronę internetową, a konsultacja może odbyć się także online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.