Transwestytyzm jest niekiedy mylony z transseksualizmem. W pierwszym przypadku występuje potrzeba ubierania się w ubrania charakterystyczne dla odmiennej płci, w drugim o sytuację, gdy płeć biologiczna nie zgadza się z płcią psychologicznej. W transwestytyzmie nie objawia się więc silna potrzeba trwałej zmiany płci, która cechuje transseksualizm.
Transwestytyzm występuje w dwóch postaciach, fetyszystycznej i o typie podwójnej roli. Transwestytyzm fetyszystyczny polega na zakładaniu ubrań odmiennej płci w celu uzyskania satysfakcji seksualnej. W tym wypadku ubranie staje się fetyszem – czyli przedmiotem pozwalającym osiągnąć przyjemność erotyczną. W przypadku transwestytyzmu o typie podwójnej roli ubrania, makijaż czy charakterystyczne zachowanie stwarzają możliwość chwilowej przynależności do odmiennej płci. Może to być źródłem przyjemności, lecz już nie erotycznej.
W badaniach brak doniesień na temat transwestytyzmu kobiecego, zatem przyjęło się zakładać że dotyczy on raczej mężczyzn. Najprawdopodobniej chodzi głównie o kwestie kulturowe, gdyż noszenie przez kobiety spodni, czy nawet garniturów nie spotyka się od kilkudziesięciu lat z ostracyzmem. Całkiem inaczej jest w przypadku decyzji o noszeniu przez mężczyzn spódnic, czy sukienek – takie wybory wciąż jeszcze wzbudzają kontrowersje, odrzucenie, a nawet nieuzasadnioną agresję. Wyjątkiem bywa (choć nie zawsze) przebieranie się do celów artystycznych i przynależność do kultury Drag queen, które spotyka się z większą tolerancją, a niekiedy wręcz sympatią.
Zasadniczo o trudnościach natury psychicznej mówi się wtedy, gdy powodują cierpienie. Transwestytyzm w obu swoich postaciach nie musi nim skutkować, lecz niekiedy niestety z różnych przyczyn tak się dzieje. Cierpienie może być wywołane brakiem akceptacji dla takich zachowań bądź u samego transwestyty bądź u jego partnerki/a, lub rodziny. Istotną przyczyną cierpienia może być także odrzucenie społeczne, związane z brakiem rozumienia i tolerancji. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna trudności warto im się przejrzeć, tak by zminimalizować ich natężenie, otrzymać wsparcie, a także większy wgląd w swoją sytuację.
Gabinet psychoterapii Wamka&Wamka oferuje konsultacje z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym, który pomoże zmierzyć się z tymi trudnościami. Na spotkanie można się umówić przez naszą stronę internetową, a konsultacja może odbyć się także online.