Baza wiedzy / Dolegliwości dzieci

Zaburzenia lękowe w postaci fobii

Dzieci często się czegoś boją i jest to zupełnie naturalne. Dla małego człowieka świat pełen jest niezrozumiałych zjawisk i wydarzeń, co może być źródłem zrozumiałego niepokoju i lęku. Ciemny pokój w nocy, groźny pies sąsiada, czy pełna grzmotów i rozbłysków burza – mogą powodować naturalny niepokój. Kiedy zatem mówimy o fobii?

 

Lęk jest zbyt mocny w stosunku do sytuacji

Jeśli lęk jest nadmiernie nasilony na przykład dziecko nie jest w stanie normalnie funkcjonować podczas każdej burzy, chowa się w pokoju, płacze, zatyka uszy i pomimo prób uspokojenia go czy odwrócenia uwagi nie może oderwać się od źródła lęku. Możemy już mieć do czynienia z fobią.

 

Lęk dotyczy sytuacji nie zagrażających

Dziecko może bać się rzeczy nie stanowiących zagrożenia, deszczu, pająków, żab, a nawet motyli. Na skutek lęku odmawia wychodzenia z domu spacerów po lesie, a nawet oglądania filmów przyrodniczych. Unika w ten sposób lękotwórczych sytuacji, ale przez to, że nie stawia im czoła lęk utrwala się, a z czasem generalizuje (może rozszerzać się na nowe sytuacje i obiekty).

 

Lęki mają charakter przewlekły

Wspomniane lęki mogą także występować w przebiegu normalnego rozwoju dziecka. Tym co odróżnia rozwojowy lęk od fobii jest jego przemijalność. Fobia będzie cechowała się utrwalonym charakterem i znacznym negatywnym wpływem na funkcjonowanie dziecka. Może uniemożliwiać mu/jej zabawę, wyjście na dwór czy do szkoły.

 

Leczenie

Po wnikliwej diagnozie pozwalającej odróżnić fobie od innych trudności zalecana jest terapia dziecka. Jedną z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniej jej formą jest terapia behawioralno-poznawcza. W jej trakcie dziecko uczy się rozpoznawać pierwsze sygnały lęku (tak somatyczne, jak emocjonalne), oraz poznaje sposoby radzenia sobie z nim. Jest też zachęcane, by stopniowo stawiać czoła swoim obawom i w ten sposób zyskiwać coraz większą kontrolę i poczcie skuteczności.  Już kilka sesji oferuje dziecku większe zrozumienie jego trudności, a po kilkunastu w większości sytuacji udaje się nad nimi zapanować. Skuteczność terapii podnosi aktywny i zaangażowany udział rodziców (w zależności od wieku dziecka).

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Maciej

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.