Baza wiedzy / Dolegliwości dzieci

Zaburzenia opozycyjno buntownicze

Zaburzenia te, pomimo nasuwającej różne skojarzenia nazwy są nieco mniej zaostrzone od zaburzeń zachowania, choć nie zaopiekowanie mogą do nich prowadzić.

Dziecko przejawiające zaburzenia opozycyjno – buntownicze zachowuje się prowokująco i negatywistycznie szczególnie w sytuacji natrafienia na normy, zakazy lub nakazy. Czyli może jawnie i świadomie ignorować polecenia i przeciwstawiać się im. Miewa nadmierne w stosunku do wieku wybuchy złości, często spiera się z dorosłymi, dyskutuje i udowadnia swoje racje. Takie dziecko może doskonale wiedzieć i rozumieć, czego od niego wymagamy i zrobić dokładnie odwrotnie. Często zachowanie to ma umyślnie zasmucić, lub doprowadzić do krzywdy innej osoby. Przyłapane na takim zachowaniu dziecko może kłamać, lub obwiniać innych. Ważne jest to, że sytuacja ta nie jest jednorazowym incydentem, a raczej stałym sposobem funkcjonowania dziecka zaburzającym jego funkcjonowanie w domu i szkole.

Od zaburzeń zachowania odróżnia ODD skala wymienionych trudności. Rzadko wymienione trudne zachowania dziecka nie stoją w kolizji z prawem, ich ciężar jest zdecydowanie mniejszy. Jednocześnie zachowania te utrudniają funkcjonowanie rodziny czy klasy szkolnej i pomimo perswazji oraz deklaracji poprawy nie ulegają zmianie.

Terapia zaburzeń opozycyjno-buntowniczych zwykle obejmuje wsparcie rodziców, szkoły i samego dziecka. Zalecany jest udział rodziców w warsztatach podnoszących kompetencje rodzicielskie, a niekiedy w terapii par lub terapii rodzinnej. Samo dziecko może skorzystać na udziale w zajęciach socjoterapeutycznych podnoszących kompetencje społeczne, treningu zastępowania agresji – pozwalającym na kontrolę złości oraz psychoterapii pozwalającej lepiej rozumieć i radzić sobie z własnymi emocjami. Bardzo pomocna jest terapia behawioralno – poznawcza pozwalająca dziecku zrozumieć wpływ interpretacji zdarzeń na jego/jej zachowania a co za tym idzie uzyskać świadomość odpowiedzialności i wpływu na swoje zachowanie.

 

W dużych miastach takich jak na przykład Szczecin jest wiele możliwości uzyskania pomocy. Na sesję z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym w Gabinecie Wamka umówisz sie szybko przez naszą stronę internetową.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Maciej

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.