Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości obsesyjno – kompulsyjnej (anankastyczne)

Sztywne przywiązanie do reguł i zasad (także moralnych), pedantyzm i nadmierne umiłowanie porządku, nadmierne poświęcenie pracy – to niektóre z cech osobowości anankastycznej.

Do pewnego momentu mogą być świetnymi pracownikami/pracowniczkami, skrupulatne, dokładne, oddane pracy nawet kosztem życia osobistego  – jednak z czasem ujawnia się ich nadmierne przywiązanie do szczegółów, procedur i zasad – utrudniające, a nawet uniemożliwiające wykonywanie powierzonych obowiązków. Nie radzą sobie również w pracy zespołowej, niechętnie też delegują zadania – mało kto jest bowiem w stanie sprostać wyznaczonym przez nich standardom. Osoba o cechach anankastycznych źle radzi sobie także w sytuacjach nieprzewidywalnych, w których musi podejmować szybkie, elastyczne, nie regulowane żadnymi procedurami decyzje. Wtedy wpada w panikę i traci grunt pod nogami.

Odpoczynek jest tym, co rzadko pojawia się w grafiku osoby anankastyczej – jeśli już wybiera zwykle aktywności, które przynoszą dodatkową korzyść, są „po coś” – aerobik dla zdrowia, wyszywanie makatek na prezenty, lub przygotowywanie przetworów na zimę – żadna chwila nie może się zmarnować.

W kontaktach interpersonalnych osoby te mogą sprawiać wrażenie sztywnych i kontrolujących (siebie i innych). Brakuje im spontaniczności, luzu. Oczekiwania jakie stawiają innym są tak samo wysokie, jak te jakie stawiają samym sobie – perfekcja, nieskazitelność moralna – poprzeczka powieszona jest tak wysoko, że trudno do niej doskoczyć. Starają się przestrzegać norm społecznych i moralnych, przejawiając w tym zakresie dużą sztywność i upór.

Bywają nadmiernie oszczędne, zachowawcze. Często gromadzą zużyte przedmioty – na wszelki wypadek, nie kupują nowych sprzętów dopóki stare (choćby zniszczone i wysłużone) jakkolwiek jeszcze się trzymają. Pieniądze w ich mniemaniu nie służą do wydawania, lecz do gromadzenia „na wszelki wypadek”

Emocje – podlegają u osobie anankastycznej kontroli i intelektualizacji. Często nie ma do nich dostępu, trudno jej wyrazić, co czuje, raczej przetwarza je „przez głowę”. Emocje, intuicja, pragnienia nie są tym, czym kieruje się osoba anankastyczna – raczej będzie podejmować decyzje w oparciu o analizę i wyliczenie wszystkich za i przeciw. Bywa że zbytnia drobiazgowość rozważaniu alternatyw prowadzi do paraliżu decyzyjnego, lub zdawania się na to „co przyniesie los”.

W przypadku stwierdzenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dobrze jest skonsultować się z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. Taka możliwość jest w Gabinecie Psychoterapii Wamka, gdzie spotkanie można odbyć online lub w tradycyjny sposób. Na konsultację można umówić się mailem, telefonicznie lub osobiście.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.