Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości: schizotypowe

Schizotypowe zaburzenie osobowości charakteryzuje się dziwacznością zachowania i funkcjonowania zbliżoną w pewnych aspektach do cech doświadczeń schizofrenicznych. Jednocześnie osoba nie rozwija zaburzeń psychotycznych i nie traci całkowicie kontaktu z rzeczywistością, jak to ma miejsce w schizofrenii.

Osoba ze schizotypową organizacją osobowości może prezentować nietypowe dla swojego kręgu kulturowego myśli i przekonania, nie mające raczej charakteru urojeniowego (jak to ma miejsce w schizofrenii). Może na przykład interesować się okultyzmem, czy mieć przekonanie o magicznych możliwościach, czy doznaniach – pozostając jednak przy tym w kontakcie z rzeczywistością. Może być na przykład przekonana, że za każdym razem gdy wyjmuje parasolkę zaczyna padać. Zdrowe osoby również miewają takie myśli, ale traktują je z odpowiednim dystansem. Natomiast osoba z osobowością schizotypową jest przekonana o związku swoich zachowań z rzeczywistością, o wpływie jaki na nią wywiera.

Także jej sposób zachowania, mimika, gestykulacja, ubiór, a nawet wystój mieszkania może cechować ekscentryczność. Także sposób mówienia – pełen ozdobników metafor, porównań, ale także dygresji, czy pustosłowia dopełnia obrazu osobowości schizotypowej.

Z uwagi na odmienność zachowania i poglądów często wiedzie samotnicze życie. Często nie ma przyjaciół, czy partnerów poza najbliższymi krewnymi. Dzieje się tak dlatego, że czuje się niepewnie w kontaktach towarzyskich, a niekiedy wręcz neguje ich potrzebę – zatem ich unika. Co więcej niepokój i lęk w kontakcie z ludźmi nie zmniejsza się, ani nie znika w miarę upływu czasu. Tym bardziej, że dodatkowo osoby z osobowością schizotypową mogą prezentować paranoidalne nastawianie: mieć przekonanie, że inni wciąż rozmawiają na ich temat i wygłaszają negatywne sądy, lub że ludzie na ulicy zawsze obserwują jej poczynania. Są zatem bardzo nieufne i stronią od kontaktów z innym.

Podczas diagnozy należy zróżnicować je z zaburzeniami schizofrenicznymi co jest o tyle utrudnione, gdyż niekiedy doświadczają one przejściowych i krótkotrwałych epizodów quasi psychotycznych (omamy słuchowe, wzorkowe, urojenia). W historii rodzinnej osób z schizotypową osobowością często występują zaburzenia psychotyczne w tym schizofrenia.

W przypadku potrzeby konsultacji z psychoterapeutą warto skontaktować się z Gabinetem psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka  mającym swoją siedzibę na północy Polski w Szczecinie. Na konsultację można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Co ważne – istnieje także możliwość konsultacji online poprzez program Zoom.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.