Baza wiedzy / Dolegliwości dorosłych

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości to pewne specyficzne style funkcjonowania człowieka, które są nietypowe i wyraźnie odbiegają od normy przyjętej w społeczeństwie. Obejmują reakcje emocjonalne, sposób myślenia oraz zachowania danej osoby. Są bardzo sztywne, tzn. dana osoba nie zmienia ich, nawet gdy okazują się jej szkodzić. Zaburzenia osobowości zwykle nie są uświadamiane, ponieważ stanowią dla danej osoby zupełnie naturalny sposób funkcjonowania, ponadto mogą stanowić też swego rodzaju głęboko zakorzeniony mechanizm obronny, który choć obecnie jest już destruktywny, to jego zmiana wymagałaby silnej przebudowy osobowości. Dlatego często zdarza się, że osoba zdaje sobie sprawę z występowania u siebie takiego problemu u siebie dopiero w wyniku terapii i dopiero wówczas może zacząć pracę nad zmianą.

Do najczęstszych zaburzeń osobowości należą:

OSOBOWOŚĆ PARANOICZNA

Wiąże się z dużą podejrzliwością danej osoby, interpretowaniem nawet przyjaznych sygnałów płynących od innych jako zagrażających. Osoba taka ciężko przeżywa niepowodzenia i często usilnie szuka winnych porażki, ma tendencję do obwiniania innych i zrzucania odpowiedzialności z siebie. Neguje zbiegi okoliczności i doszukuje się ukrytego w nich podtekstu. Bardzo często jednym z głównych obiektów podejrzeń jest partner oraz kwestia jego wierności. Osoba ta ma tendencje do nadmiernego kontrolowania partnera aż do ograniczania jego kontaktów z innymi.

OSOBOWOŚĆ SCHIZOIDALNA

Cechuje się wyraźnym chłodem emocjonalnym w kontakcie z innymi i izolowaniem się od społeczeństwa. Osoba ta szuka samotności, wybiera zawody i zajęcia umożliwiające jej wykonywanie zadań samodzielnie i bez kontaktu z innymi. Potrafi zatopić się w marzeniach i fantazjach, z których nikomu się nie zwierza. Rzadko wyraża swoje uczucia, ma trudność z nazwaniem swoich emocji, często słabo odczuwa przyjemność.

OSOBOWOŚĆ DYSSOCJALNA (ANTYSPOŁECZNA)

Wiąże się z dążeniem do własnych celów z pominięciem uczuć innych osób. Dana osoba nie odczuwa empatii wobec innych, nie traktuje bólu i cierpienia innych jako czegoś ważnego. Zwykle rzadko też doświadcza strachu, potrafi zachować zimną krew w niebezpiecznej sytuacji. Z drugiej strony łatwo ulega frustracji, gdy coś idzie nie po jej myśli i reaguje nieproporcjonalnym gniewem, a nawet fizyczną agresją. Do obrazu tego typu osobowości należy też częste łamanie norm społecznych, manipulowanie innymi i obwinianie innych (często kłamanie) o sprowokowanie własnego niewłaściwego zachowania.

OSOBOWOŚĆ CHWIEJNA EMOCJONALNIE („BORDERLINE”, „Z POGRANICZA”)

Emocje tej osoby są wyjątkowo chwiejne. Mogą przechodzić z głębokiego smutku do euforii w ciągu minut. Częste jest też działanie impulsywne, bez zastanowienia nad konsekwencjami. Dana osoba bywa fascynująca po poznaniu, jednak z czasem jej nieprzewidywalność sprawia, że ludzie się od niej odsuwają. Wyrażanie emocji jest nadmierne, często teatralne. Często towarzyszy temu uczucie wewnętrznej pustki, rozterki odnośnie sensu własnego życia. Osoba ta może używać groźby samobójstwa jako elementu wpływu na innych, zdarzają się jednak również samobójstwa dokonane.

OSOBOWOŚĆ HISTRIONICZNA

Osoba ta sprawia wrażenia aktora dramatycznego na scenie. Jej ekspresja emocjonalna jest nadmierna i ukierunkowana na zdobycie uwagi i podziwu innych. Typowy jest też niski samokrytycyzm, traktowanie własnych błędów jako nieistotnych.

OSOBOWOŚĆ ANANKASTYCZNA

Typowe cechy tej osoby to nadmierny perfekcjonizm, potrzeba ciągłego sprawdzania (np. porządku, stanu zdrowia, bezpieczeństwa najbliższych) oraz przesadna drobiazgowość. Towarzyszy temu wyraźny brak pewności siebie, częste kwestionowanie własnych osiągnięć i decyzji. Osobowość anankastyczna nie jest tym samym co zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, jej specyficzne cechy nie są bowiem tak nasilone i stanowią raczej typowy styl funkcjonowania na co dzień.

OSOBOWOŚĆ LĘKLIWA (UNIKAJĄCA)

Wiąże się z ciągłym podwyższonym poziomem lęku, łatwością ulegania przestrachowi i zdenerwowaniu. To osoba bardzo wrażliwa na krytykę, którą bardzo bierze sobie do serca. Ma poczucie niższości wobec innych i łatwo przyznaje innym rację w sporach, nawet wbrew sobie. Unika podejmowania nowych działań, wyolbrzymia niebezpieczeństwo związane z codziennymi sytuacjami.

OSOBOWOŚĆ ZALEŻNA

Unika podejmowania ważnych decyzji życiowych, polega na innych i pozwala im decydować za siebie. Często czuje się bezradna, bez wpływu na własną sytuację. Typowe jest przenoszenie odpowiedzialności za siebie na innych. Obawia się porzucenia i zostanie „bez opieki”. Często towarzyszy temu niedostateczne wypełnianie codziennych zadań. Ma niską motywację, często widoczne jest nawet pewne spowolnienie ruchowe lub emocjonalne, a także niska inicjatywa intelektualna.

OSOBOWOŚĆ NARCYSTYCZNA

Osobowość narcystyczna cechuje się przesadnym mniemaniem na własny temat. Paradoks polega na tym, że osoby te niekiedy faktycznie są ku temu podstawy (osiągnięcia artystyczne, naukowe, osobiste) – jednak w ich wizji świata niewielu, jeśli ktokolwiek jest w stanie im dorównać. Z tego też powodu są przekonane, że tylko z częścią wyjątkowych osób warto utrzymywać kontakty towarzyskie i zawodowe – z osobami wpływowymi, znaczącymi. Na resztę szkoda czasu i energii. W ich przekonaniu tylko szczególne osoby są w stanie im dorównać i zrozumieć.

 

Wszystkie wymienione wzorce funkcjonowania można stopniowo zmieniać za pomocą psychoterapii. Skuteczna jest w tym celu psychoterapia poznawczo-behawioralna, jaką oferujemy w gabinecie psychoterapii Wamka i Wamka w Szczecinie. Jeśli sądzisz, że któryś z opisów odpowiada Twoim cechom i chciałbyś zasięgnąć opinii specjalisty, serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Anna i Maciej

Avatar photo

Anna Wamka

Jestem psychologiem, seksuologiem oraz psychoterapeutą w trakcie procesu certyfikacji w nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Zawsze interesowała mnie ludzka psychika, od kiedy pamiętam obserwowałam zachowania ludzi, słuchałam ich.

Umów wizytę

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.