Dziecko przejawiające zaburzenia zachowania mogą przejawiać szereg trudnych zachowań. Bywają impulsywne i porywcze – łatwo wyprowadzić je z równowagi, często się złoszczą i same prowokują konflikty – także z autorytetami (nauczyciele, rodzice). Relacje z rówieśnikami także są dla nich problemem – często starają się podporządkować sobie grupę, a jeśli to nie zdaje egzaminu oddalają się od rówieśników. Mają trudności w przyjęciu perspektywy drugiej osoby skutkujące deficytami w empatii oraz obniżonym poziomem rozwoju moralnego. W efekcie trudno im zrozumieć, że ich zachowania ranią i krzywdzą inne osoby, mogą też nie przejawiać skruchy i chęci poprawy. Problemem współtowarzyszącym zaburzeniom zachowania są uzależnienia od substancji (np. alkohol, narkotyki) i zachowań (np. hazard, pornografia) oraz problemy szkolne i wagary.
By zdiagnozować zaburzenia zachowania, musi ujawnić się pewien utrwalony wzorzec zachowania polegający na powtarzającym się przekraczaniu praw innych osób lub norm społecznych przez dłuższy czas. Dziecko z tym typem trudności może często wszczynać bójki, zagrażać innym, znęcać się nad zwierzętami, popełniać czyny karalne (np. kradzież, włamanie, podpalenie, zmuszanie kogoś do aktywności seksualnej), uciekać z domu i notorycznie wagarować. Są to więc zachowania niejednokrotnie pozostające w konflikcie z prawem.
Badania dotyczące powodów występowania zaburzeń zachowania nie są jednoznaczne i jak to ma miejsce w większości tego typu trudności wskazują na kompilację czynników genetycznych, rodzinnych i środowiskowych. Dzieci z tym typem trudności przejawiają specyficzny sposób przetwarzania informacji o świecie: często przypisują innym wrogie intencje i reagują na nie przesadną agresją. Badania wskazują też na większe prawdopodobieństwo występowania zaburzeń zachowania u dzieci krzywdzonych fizycznie, oraz wychowywanych przez rodziców mających tendencje do częstego stosowania przymusu i niedostrzegania pozytywnych zachowań dziecka.
Umówienie się na konsultację z terapeutą poznawczo-behawioralnym pomaga pokonywać zaburzenia. W Szczecinie na spotkanie można umówić się z psychoterapeutą w Gabinecie „Wamka i Wamka” – telefonicznie, mailowo lub za pomocą naszej strony internetowej (zakładka „Kontakt”). Istnieje również możliwość konsultacji online.