Baza wiedzy / Dolegliwości dzieci

Zaburzenia zachowania

Dziecko przejawiające zaburzenia zachowania mogą przejawiać szereg trudnych zachowań. Bywają impulsywne i porywcze – łatwo wyprowadzić je z równowagi, często się złoszczą i same prowokują konflikty – także z autorytetami (nauczyciele, rodzice). Relacje z rówieśnikami także są dla nich problemem – często starają się podporządkować sobie grupę, a jeśli to nie zdaje egzaminu oddalają się od rówieśników. Mają trudności w przyjęciu perspektywy drugiej osoby skutkujące deficytami w empatii oraz obniżonym poziomem rozwoju moralnego. W efekcie trudno im zrozumieć, że ich zachowania ranią i krzywdzą inne osoby, mogą też nie przejawiać skruchy i chęci poprawy. Problemem współtowarzyszącym zaburzeniom zachowania są uzależnienia od substancji (np. alkohol, narkotyki) i zachowań (np. hazard, pornografia) oraz problemy szkolne i wagary.

By zdiagnozować zaburzenia zachowania, musi ujawnić się pewien utrwalony wzorzec zachowania polegający na powtarzającym się przekraczaniu praw innych osób lub norm społecznych przez dłuższy czas. Dziecko z tym typem trudności może często wszczynać bójki, zagrażać innym, znęcać się nad zwierzętami, popełniać czyny karalne (np. kradzież, włamanie, podpalenie, zmuszanie kogoś do aktywności seksualnej), uciekać z domu i notorycznie wagarować. Są to więc zachowania niejednokrotnie pozostające w konflikcie z prawem.

Badania dotyczące powodów występowania zaburzeń zachowania nie są jednoznaczne i jak to ma miejsce w większości tego typu trudności wskazują na kompilację czynników genetycznych, rodzinnych i środowiskowych. Dzieci z tym typem trudności przejawiają specyficzny sposób przetwarzania informacji o świecie: często przypisują innym wrogie intencje i reagują na nie przesadną agresją. Badania wskazują też na większe prawdopodobieństwo występowania zaburzeń zachowania u dzieci krzywdzonych fizycznie, oraz wychowywanych przez rodziców mających tendencje do częstego stosowania przymusu i niedostrzegania pozytywnych zachowań dziecka.

Umówienie się na konsultację z terapeutą poznawczo-behawioralnym pomaga pokonywać zaburzenia. W Szczecinie na spotkanie można umówić się z psychoterapeutą w Gabinecie „Wamka i Wamka” – telefonicznie, mailowo lub za pomocą naszej strony internetowej (zakładka „Kontakt”). Istnieje również możliwość konsultacji online.

Jesteś w dobrych rękach

Tym zajmuje się Maciej

Avatar photo

Maciej Wamka

Jestem psychologiem, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą nurcie Poznawczo – Behawioralnym. Jako nastolatek oglądałem filmy i czytałem książki psychologiczne. Pierwszą książkę, którą dobrze zapamiętałem to ”Świat Zofii”...

Umów wizytę

Czy to już czas

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

  • Zauważasz długotrwałe uczucie niepokoju, smutku, złości
  • Nie możesz zapanować nad swoimi reakcjami
  • Znacznie więcej płaczesz
  • Masz bóle ciała, które trudno wyjaśnić lekarzom
  • Cieżko podjąć Ci decyzję
  • Czujesz, że sprawy w które próbujesz się zaangażować nie mają sens
  • Spadek motywacji do działania
  • Masz problemy ze snem
  • Trudno nawiązać Ci prawidłowych kontakt z otoczeniem

Konsultacje online

Konsultacje psychologiczne online

vc_gitem_image

Dajemy Ci wsparcie tam, gdzie tego potrzebujesz, nieważne skąd jesteś

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Szukasz pomocy?
Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.