opis

PROBLEMU

Bezsenność / zaburzenia snu

Trudności ze snem często występują równocześnie z innymi trudnościami natury psychicznej. Są szczególnie częste w przypadku zespołu stresu pourazowego, czy w depresji. Bywają też konsekwencją pewnych chorób somatycznych lub skutkiem ubocznym zażywanych leków. Czasami jednak zaburzenia snu wysuwają się na pierwszy plan i wydają się wiodącą trudnością u danej osoby.

Do zaburzeń snu należą takie problemy jak:

– bezsenność

– nadmierna senność

– zaburzenie rytmu snu

– koszmary senne

– lęki nocne

– somnambulizm (lunatykowanie).

Bezsenność to utrzymująca się przez dłuższy czas trudność z zasypianiem lub też wielokrotne budzenie się w nocy połączone z trudnością z ponownym zaśnięciem. Zdarza się też wybudzanie się zbyt wcześnie rano.

Nadmierna senność polega najczęściej na znacznych problemach ze wstawaniem połączonych z poczuciem nadmiernej senności w ciągu dnia i częstym zapadaniem w drzemki pomimo przesypiania wystarczającego czasu w nocy.

Zaburzenia rytmu snu z kolei mogą przyjmować postać na przykład bezsenności w nocy i nadmiernej senności w ciągu dnia, przy czym nie są wytłumaczalne rytmem pracy ani innymi okolicznościami zewnętrznymi.

Koszmary senne zdarzają się niemalże każdemu, u niektórych jednak są dokuczliwe do tego stopnia, że dana osoba odczuwa lęk na samą myśl o zasypianiu lub też wybudza się każdej nocy i trudno jest jej zasnąć ponownie. Treść takich koszmarów jest zwykle przeżywana bardzo realistycznie, obrazy, dźwięki i inne bodźce są odczuwane bardzo wyraźnie, a całe doświadczenie jest przepełnione grozą oraz lękiem o zdrowie i życie. Tematyka zwykle powtarza się. Dana osoba nie wykonuje jednak gwałtownych ruchów przez sen ani nie wydaje dźwięków.

Lęki nocne to dolegliwość pozornie zbliżona do koszmarów, różni się jednak od nich pod kilkoma zasadniczymi względami. Doświadczająca ich osoba często nagle we śnie zrywa się z łóżka, próbując nawet uciekać z pokoju, choć rzadko rzeczywiście wychodzi. Wybudzenie następuje powoli, dana osoba stopniowo odzyskuje świadomość tego, gdzie jest i potrzebuje trochę czasu na uspokojenie się. Przy tego rodzaju trudnościach dotknięta nimi osoba zwykle bardzo słabo pamięta przebieg całej sytuacji.

Somnambulizm, potocznie nazywany lunatykowaniem, polega na wykonywaniu podczas snu różnego rodzaju czynności, choć zwykle przy ograniczonej sprawności ruchowej. Może to być chodzenie, ubieranie się, a czasami nawet bardziej złożone aktywności. Po obudzeniu dana osoba zwykle nie pamięta, jak znalazła się poza łóżkiem.

W gabinecie psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka i Wamka w Szczecinie pomoc znajdą wszystkie osoby doświadczające zaburzeń snu niezwiązanych z innymi chorobami fizycznymi. Oprócz terapii osób dorosłych oferujemy również wsparcie psychologa dziecięcego.

tag: Terapia zaburzeń snu w Szczecinie

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online