opis

PROBLEMU

Brak lub utrata potrzeb seksualnych

Hipolibidemia, zwana niekiedy oziębłością seksualną  jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń seksualnych (wg różnych statystyk obejmuje od 35 aż do 40% osób) i polega na obniżeniu potrzeby podejmowania aktywności seksualnych, w skrajnych przypadkach na ich całkowitym zaniku. W tym rodzaju trudności nie występują, lub są znacznie ograniczone fantazje seksualne, czy aktywność autoerotyczna (masturbacja).

 

 

Seks jest ważnym elementem życia człowieka – pozwala na budowanie bliskości z partnerem/ką, rozładowanie wewnętrznych napięć oraz jest zwyczajnie przyjemny. Jak to się dzieje, że znaczna część kobiet i mężczyzn nie angażuje się w aktywność seksualną?

 

Na obniżone libido może mieć wpływ wiele czynników, w tym hormonalne (np. zbyt mała ilość testosteronu) – na co wskazuje także częste występowanie hipolibidemii w okresie meno i andropauzy. Ponadto przyczyny mogą mieć charakter fizyczny (otarcia, infekcje) oraz psychologiczne (stany depresyjne, lęk, traumy o charakterze seksualnym). 

 

Osobną pulę powodów stanowią problemy w relacji z partnerem/ką. Szczególnie, jeśli w poprzednich relacjach problem nie pojawiał się, być może przyczyna leży w charakterze obecnego związku. Partner lub partnerka mogą nie być atrakcyjni seksualnie lub preferować typ kontaktów, które nie dają nam satysfakcji. Obniżenie libido może pojawić też gdy do tej sfery związku wkradła się rutyna, lub gdy para przeżywa kryzys w relacji.

 

 

Czasem przyczyny są bardziej „prozaiczne” – nieustanny pośpiech, rywalizacyjnie nastawione otoczenie, napięcie w pracy, a nawet obowiązki domowe czy trudności wychowawcze z dziećmi – skutecznie mogą odbierać ochotę na seks. Także używki (alkohol, nikotyna) mogą osłabić popęd seksualny.

 

Jeśli chcesz poprawić swój apetyt na seks możesz zacząć od rewizji swojego planu dnia (czy jest w nim wystarczająca ilość czasu na relaks, sen i seks oczywiście).  Warto też przyjrzeć się swojej relacji z partnerem/ką: czy relacja oparta jest na szacunku, czy poświęcamy sobie wystarczającą ilość czasu, czy dbamy o związek i o siebie (także fizycznie)? Jeśli coś zaniepokoi cię w tych sferach, może warto wprowadzić zmiany i obserwować czy poprawią one jakość współżycia. 

 

Niekiedy samej/samemu trudno jest uzyskać odpowiedź na pytanie o przyczyny i sposoby radzenia sobie ze spadkiem libido. W takich sytuacjach warto  wybrać się do dobrego psychoterapeuty. W dużych miastach jest wiele możliwości – na przykład w Szczecinie w Gabinecie psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka i Wamka oczekują specjaliści, którzy mogą pomóc. Na wizytę można umówić się telefonicznie i mailowo a sesja może odbyć się także online poprzez program Skype.

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online