opis

PROBLEMU

Brak przyjemności seksualnej

Przyjęło się uważać, że każdy/a z nas odczuwa przyjemność z aktywności seksualnej. Nie zawsze jest to jednak prawdą. Dlaczego?

 

Kilka powodów braku przyjemności seksualnej:

 

– młody wiek/początek współżycia – często młode osoby, zachęcone przekazem kulturowym oczekują od seksu, czy wręcz pierwszego razu wystrzału fajerwerków i poruszenia ziemi, a gdy tak się nie dzieje czują się zawiedzone. Prawda jest taka, że aby seks przynosił satysfakcję musi upłynąć czas potrzebny na naukę ciała i pragnień własnych oraz partnera/ki. Zbyt wysokie oczekiwania i pośpiech mogą odebrać przyjemność ze wspólnego, stopniowego poznawania się.

 

– lęki i niepokoje – obawy mogą mieć najprzeróżniejsze podłoże – lęk przed nieplanowaną ciążą, nagłym wtargnięciem już posiadanych dzieci, utratą kontroli, niespisaniem się w roli kochanka/ki – obawy te mogą blokować ekspresję seksualnych potrzeb oraz otwarcie się na doznawanie przyjemności. 

 

– stan fizyczny – ciąża, stan po urodzeniu dziecka, urazy, infekcje – przyjemność seksualna zależy w dużej mierze od stanu naszego ciała, trudno czerpać radość z pożycia jeśli seks sprawia ból lub wiąże się z fizycznym dyskomfortem.

 

– jakość kontaktów seksualnych – rutyna, brak starań, odmienność potrzeb seksualnych partnerów, zbyt krótka/nie satysfakcjonująca gra wstępna  – ważne by to, co dzieje się podczas seksu było akceptowane przez oboje partnerów. Warto komunikować sobie swoje potrzeby a nie liczyć tylko, że druga strona się domyśli (bo niby skąd 🙂 ?)

 

– zbytnie skupienie się na przyjemności – jeśli seks zamienia się w sprint do orgazmu (własnego lub partnera/ki) może okazać się mało satysfakcjonujący. Pieszczoty, przytulenie, pocałunki, gryzienie, głaskanie – to tylko kilka możliwości z całego arsenału dostępnych nam przyjemności, które w odróżnieniu od orgazmu mogą trwać naprawdę długo. 

 

– kłopoty nie wynikające bezpośrednio ze sfery seksualnej – złe doświadczenia seksualne w przeszłości, złe relacje z obecnym/ą partnerem/ką, depresja, zaburzenia lękowe, choroby somatyczne, stres, nadmiar obowiązków – wiele czynników nie zawsze związanych bezpośrednio ze współżyciem może obniżać jego jakość.

 

Niekiedy nie jest łatwo zdiagnozować powód braku przyjemności seksualnej. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie to warto umówić się na konsultację z dobrym specjalistą. W Gabinecie Wamka&Wamka możliwa jest rozmowa z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym, na którą to można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Istnieje także możliwość spotkania online poprzez program Skype.

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online