opis

PROBLEMU

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest rodzajem otępienia występującego najczęściej po 65 r.ż. W Polsce cierpi na nią około 350 tysięcy osób.

Objawy
Choć powszechnie jest łączona z zaburzeniami pamięci, nie tylko one wchodzą w skład objawów tej nieuleczalnej (jak dotąd) choroby. Trudności dotyczą również problemów z tzw. funkcjami wykonawczymi np. rozpoznawaniem i nazywaniem znanych przedmiotów w otoczeniu, lub trudności w precyzyjnym wykonywaniu ruchów (np. pisaniu, przerysowaniu kształtu geometrycznego). Pamięć oczywiście również ulega zaburzeniu. Najpierw osłabienie pamięci dotyczy możliwości zapamiętywania nowych informacji (uczenia się), następnie uszkodzeniu ulegają informacje już wcześniej zapisane (pamięć semantyczna, epizodyczna) . Z czasem choremu coraz trudniej jest przypomnieć sobie niedawne wydarzenia, ostatecznie atrofii ulega pamięć dalszych wydarzeń z życia, jak też nawet niedawno przeżytych. Stopniowo pogarsza się także umiejętność komunikacji, najpierw trudność sprawia szybkie przypomnienie sobie danego słowa, z czasem spada płynność wypowiedzi, w zaawansowanym stadium chory może wypowiadać tylko kilka słów, lub całkowicie utracić zdolność do komunikacji.

Terapia

Na razie nie powstała jeszcze terapia w pełni zatrzymująca, lub cofająca zmiany otępienie w przebiegu choroby Alzheimera. Wsparcie psychologiczne może jednak podnieść komfort funkcjonowania pacjentów szczególnie w początkowych fazach choroby, gdy poza widocznym trudnościami pojawia się także lęk związany z dalszym rozwojem choroby. Terapia może także pomóc w radzeniu sobie z codziennością, stanowić źródło wskazówek jak organizować życie, by jak najdłużej nie doświadczać bezpośrednich konsekwencji spadku sprawności poznawczej. Również trening poznawczy – nie tylko w gabinecie, ale i poza nim – może pomagać w jak najdłuższym zachowaniu sprawności. Sam kontakt terapeutyczny może być także dla chorego/chorej źródłem otuchy i przestrzenią, gdzie może swobodnie rozmawiać o swoich niepokojach i trudnościach związanych z chorobą.

Bardzo istotnym elementem terapii jest wsparcie osób sprawujących opiekę nad chorym, gdyż również one doświadczają ogromnego stresu i obciążenia związanego z koniecznością coraz bardziej pochłaniającym zaabsorbowaniem chorobą. Wsparcie opiekunów, indywidualne lub grupowe pozwala im zachować równowagę między czasem poświęcanym choremu, a tym oferowanym sobie i swojej rodzinie.

Warto także skontaktować się z dobrym psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. Szczeciński Gabinet psychoterapeutyczny Wamka & Wamka oferuje konsultacje tak na miejscu w Szczecinie jak i online poprzez program Skype. Na konsultacje można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo.

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online