opis

PROBLEMU

Dyspareunia

Dyspareunia to zaburzenie funkcji seksualnych polegających na odczuwaniu bólu podczas stosunku lub po jego zakończeniu. W przeważającej części dotyczy kobiet. Podłoże tego zaburzenia może być zarówno psychologiczne, biologiczne jak i relacyjne. 

 

Przyczyny biologiczne

 

Ból podczas lub po stosunku może być spowodowany infekcjami intymnymi (grzybice, nadżerki), niedostatecznym nawilżeniem pochwy (np. w okresie menopauzy, lub z powodu niedostatecznego podniecenia), lub trudnościami natury anatomicznej (np. powikłania poporodowe). Pierwszym krokiem w diagnozie dyspareunii powinna być zatem wizyta u ginekologa, aby wyleczyć lub wykluczyć fizyczne podłoże tej trudności.

 

Przyczyny psychologiczne

 

Gdy wykluczymy fizyczne podłoże trudności, pozostaje sfera psychologiczna. Dyspareunia może pojawić się na skutek wcześniejszych negatywnych doświadczeń (gwałt, molestowanie seksualne, nieudane relacje seksualne), z powodu współwystępowania innych trudności natury psychologicznej (np. depresja, zaburzenia lękowe), jak również z powodu dysfunkcyjny przekonań na temat własnej seksualności (np. poczucie winy z powodu doznawania przyjemności, wysokie oczekiwania względem siebie i partnera/ki). W tego typu trudnościach pomaga rozmowa z psychoterapeutą, lub seksuologiem – pomocna w ustaleniu źródła problemu i stopniowego poradzenia sobie z nim. 

 

Przyczyny relacyjne 

 

Ból podczas i po stosunku może wiązać się także z trudnością przeżywania sytuacji intymnej z konkretnym partnerem/partnerką. Konflikty, napięcia w relacji, jak też różnice w popędzie seksualnym lub praktykach seksualnych mogą wpływać negatywnie na odczuwanie przyjemności podczas seksu. W takim wypadku warto szczerze porozmawiać z partnerem/ką lub skorzystać z konsultacji psychologicznej dla par, by wyjaśnić i przepracować zaistniałe w związku trudności. 

 

 

Nie leczona dyspareunia powoduje zmniejszenie lub wręcz utratę przyjemności seksualnej, może wiązać się z całkowitym unikaniem zbliżeń. Warto skorzystać z konsultacji z lekarzem ginekologiem, seksuologiem lub psychiatrą, czy z psychoterapeutą par. Są to specjaliści którzy pomogą w ustaleniu przyczyny bólu oraz w jej usunięciu, tak by ponownie móc czerpać radość z życia seksualnego. 

 

W Szczecinie na spotkanie można umówić się z psychoterapeutą i seksuologiem w Gabinecie „Wamka i Wamka” – telefonicznie, mailowo lub za pomocą naszej strony internetowej (zakładka „Kontakt”). Istnieje również możliwość konsultacji online przez Skype’a.

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online