opis

PROBLEMU

Lęk przed samotnością

Choć obecne czasy wydają się sprzyjać osobom nie pozostającym w stałych związkach, a społeczna akceptacja życia samodzielnie rośnie, to wiele osób odczuwa silny lęk przed samotnością. Psycholodzy i psychoterapeuci potwierdzają, że zgłasza się do nich coraz więcej osób, których problemem jest właśnie obawa przed nieznalezieniem partnera i pozostaniem samemu. Lęk ten nie musi zresztą dotyczyć jedynie kwestii znalezienia partnera, ale również braku przyjaciół i osamotnienia społecznego.

Oczywiście każdy z nas miewa chwile zwątpienia i jest to zupełnie prawidłowe. Czasami jednak lęk zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem. Kierujemy się nim wówczas podejmując codzienne decyzje (np. o sposobie spędzania wieczorów i weekendów, o towarzystwie, w którym spędzamy czas), a nawet dokonując znaczących wyborów życiowych, takich jak wybór przyjaciół i partnera („nie uważam, żeby to była dobra osoba dla mnie, ale przynajmniej nie będę sam”).

Na nadmierny lęk przed samotnością skłąda się szereg objawów:

– utrzymywanie relacji (romantycznych i przyjacielskich) za wszelką cenę, pomimopomimo że są one zdecydowanie niesatysfakcjonujące lub nawet szkodliwe,

– ciągłe poszukiwanie towarzystwa, spędzanie czasu nawet z nielubianymi osobami, byle tylko nie zostać samemu (najczęściej w weekend),

– przechodzenie ze związku w związek, bez czasu na„odetchnięcie” po rozstaniu, przemyślenie i wyciągnięcie wniosków,

– przekonanie, że człowiek żyjący samodzielnie (nie w związku) jest „niepełny”,

– obawa przed negatywną oceną ze strony innych jeśli będzie się samemu,

– obawa przed nieporadzeniem sobie samemu z różnymi sprawami życiowymi – od emocjonalnych po praktyczne,

– odczuwanie stresu podczas przebywania samemu w domu, zwłaszcza wieczorem,

– objawy cielesne – duszności, bóle brzucha i głowy, nadmierne pocenie – podczas samotnego spędzania czasu,

– dbanie o siebie tylko, gdy jest się w związku, przekonanie, że dla siebie samego nie ma sensu się starać.

Jeśli zauważasz u siebie kilka z powyższych zachowań i postaw, to możliwe, że Twój lęk staje się nadmierny i mógłbyś dużo zyskać dzięki skorzystaniu z psychoterapii. Dobry psycholog pomoże Ci zracjonalizować swoje przekonania na temat związków i przejąć większą kontrolę nad swoimi emocjami. Jeśli chciałbyś skorzystać z konsultacji, zapraszamy Cię na spotkanie w naszym gabinecie psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka i Wamka w Szczecinie. Umówić spotkanie możesz bezpośrednio na stronie w zakładce „Rezerwuj wizytę”.

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online