opis

PROBLEMU

Lęk uogólniony

Lęk uogólniony nie wiąże się szczególnie z żadnym konkretnym obiektem (w przeciwieństwie do fobii). Jest to stałe, „wolnopłynące” uczucie, które podlega niewielkim zmianom natężenia. Zewnętrzne okoliczności raczej nie mają na niego wpływu, a zatem lęk występuje bez przerwy również, gdy dana osoba znajduje się w obiektywnie bezpiecznej sytuacji.

 

Objawy lęku uogólnionego

Osoba cierpiąca na lęk uogólniony może skarżyć się na ciągłe odczuwanie lęku, ale może też odczuwanać go jako zdenerwowanie. Osoba ta ma zwykle skłonności do zamartwiania się codziennymi sprawami, spodziewania się najgorszych możliwych konsekwencji i przewidywania kłopotów, nawet gdy nie ma ku temu obiektywnych podstaw.

Często towarzyszy jej przekonanie (przeczucie), że kogoś bliskiego wkrótce spotka wypadek lub ciężka choroba. Często nadmiernie oczekuje od bliskich zapewnień, że są bezpieczni. Czuje potrzebę ciągłego kontrolowania bliskich.

Innym obiektem szczególnie nasilonego lęku może być sytuacja finansowa (wizja zwolnienia lub bankructwa). W takiej sytuacji dana osoba będzie nadmiernie kontrolować i ograniczać wszystkie wydatki.

 

Do fizycznych objawów należą częste drżenie ciała lub samych dłoni, nadmierne pocenie, silne napięcie mięśniowe, zawroty głowy, szybkie bicie serca, krótki oddech, bóle żołądka, ucisk w jamie brzusznej lub klatce piersiowej, szybkie uleganie zmęczeniu.

Osobie doświadczającej lęku uogólnionego bardzo trudno jest się zrelaksować, ma trudności z koncentracją, jest niespokojna ruchowo („wierci się”, przestępuje z nogi na nogę, nie siedzi spokojnie). Bywa bardzo drażliwa, drobny bodziec łatwo wprawia ją w stan głębokiego zdenerwowania i niepokoju.

 

Część osób doświadczających leku uogólnionego zdaje sobie sprawę, że ich reakcje są nadmierne, inni zaś uważają je za naturalne i czują się niezrozumiani, gdy inne osoby nie podzielają ich obaw.

Długotrwałe doświadczanie lęku uogólnionego często prowadzi do rozwinięcia się depresji.

 

Lęk uogólniony może pojawić się u osób w każdym wieku, również u dzieci, u których często przybiera postać obaw przed niepowodzeniem w kontaktach z rówieśnikami lub w szkole.

 

Jedną z najczęściej zalecanych metod terapii lęku uogólnionego jest psychoterapia poznawczo-behawioralna W Szczecinie zapraszamy do umówienia pierwszej wizyty w naszym gabinecie Wamka i Wamka, podczas której będą Państwo mieli możliwość omówić cele terapii oraz zadać wszelkie związane z nią pytania.

 

tag: terapia lęku w Szczecinie

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online