opis

PROBLEMU

Transseksualizm

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasze ciało wydaje się nam obce, nieadekwatne, a nawet budzące wstręt. Głos, narządy płciowe, sylwetka odbiegają od tego jak siebie postrzegamy. I nie chodzi tutaj o ich estetykę, czy utarty kanon urody ale o coś dużo bardziej fundamentalnego – o naszą płeć. Kobieta uwięziona w męskim ciele, mężczyzna uwięziony w ciele kobiecym to inaczej brak akceptacji własnej płci – czyli transseksualizm. 

 

Jeśli wykluczymy psychozy (schizofrenię), doświadczenie to może stać się udziałem osoby, która nie prezentuje żadnych zaburzeń psychicznych. Od zawsze czuje jednak, że ciało nie współbrzmi z jej psychiką, co rodzi olbrzymi dyskomfort i cierpienie. Stan ten może trwać latami, nawet od wczesnego dzieciństwa. Wyjątkowo dojmujący staje się w okresie dojrzewania, kiedy ujawniać zaczynają się trzeciorzędowe cechy płciowe (biust, jabłko Adama, specyficzna dla konkretnej płci budowa ciała). Dla osób transseksualnych to czas niezwykle trudny, gdyż ciało coraz mniej zaczyna współbrzmieć z jego wewnętrznym odczuwaniem. Transseksualizm wpływa na całe życie, może znacznie utrudniać budowanie relacji romantycznych czy koleżeńskich, wpływać na codzienną aktywność i w efekcie stać się wtórnie podłożem, na którym pojawią się inne problemy psychologiczne (np. zaburzenia lękowe, nadużywanie substancji, depresje). 

 

Co ważne transseksualizm pomimo mylącej nazwy nie dotyczy sfery seksu, choć oczywiście może pośrednio wpływać na trudności w tym obszarze. W tym przypadku chodzi o tożsamość płciową – a zatem dotyczy tego kim jesteśmy, w jednym z najgłębszych wymiarów.  Jeśli to, jak siebie postrzegamy i czujemy pozostaje w sprzeczności jak wyglądamy i jak widzą nas inni, stan ten trwa latami, nie mamy przy tym dostatecznego wsparcia a nawet zrozumienia – współtowarzyszące problemy mogą stać się smutną konsekwencją.

 

Dlatego warto działać szybko i uzyskać profesjonalne i empatyczne wsparcie pozwalające na obniżenie napięcia i zmierzanie w kierunku bardziej satysfakcjonującego życia. W Szczecinie warto skontaktować się z dobrymi specjalistami w Gabinecie Wamka&Wamka. Na wizytę można umówić się telefonicznie lub mailowo jak i osobiście. Co ważne – istnieje możliwość odbycia spotkania online poprzez program Skype.

 

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online