opis

PROBLEMU

Urojenia w wieku podeszłym

Podobnie jak depresja (spowolnienie, kłopoty ze snem, skargi na stan zdrowa, brak radości), tak urojenia często przypisywane są „typowej” charakterystyce starości. Urojenia to mylne, zniekształcone przekonania, które nie podlegają racjonalnej dyskusji. Osoba doświadczająca urojeń ma przekonanie, że są one prawdziwe. Urojenia mogą występować w zespołach urojeniowych, jako skutek nadużywania substancji psychoaktywnych, skutek urazów mózgu, jeden z objawów schizofrenii, demencji oraz ciężkiej depresji psychotycznej. Jakie są częste urojenia w wieku podeszłym?

Urojenia prześladowcze

W tym typie urojeń osoba jest przekonana, że inni chcą jej zaszkodzić, śledzą ją, obserwują, dosypują trucizny do jedzenia, albo też podduszą trującym gazem wpuszczanym przez klimatyzację. Niekiedy może mieć przekonanie, że sąsiedzi, a nawet bliscy spiskują przeciw niej i mają złowrogie zamiary. W efekcie izoluje się od kontaktów, jest nieufna a nawet agresywna – z powodu lęku, jaki odczuwa.

Urojenia hipochondryczne

Urojenia hipochondryczne to przekonania na temat złego stanu zdrowia, które nie są poparte względami medycznymi. Ciało fizycznie jest zdrowe, ale osoba z urojeniami jest przekonana, że prawda jest inna, że cierpi na poważną niezdiagnozowaną chorobę, która może jeszcze nie dawać objawów, lub też jest niewykrywalna z powodu niekompetencji lekarzy.

Urojenia winy

Osoba doświadczająca urojeń winy jest przekonana, że to z jej powodu wydarza się wszelkie zło. Urojenia mogą mieć bardziej i mniej realistyczny obraz. Osoba jest przekonana, że to przez nią rodzina jest skłócona, wnuczka nie radzi sobie w szkole, a nawet przez nią wybuchł pożar u sąsiadów. Nawet wykazywanie absurdalności tych przekonań i racjonalne argumenty nic nie zmieniają.

Bardzo ważne by odróżnić urojenia od prawdziwych skarg. Przykładowo urojenia prześladowcze należy odróżnić od skarg na – niestety częste – doświadczanie przemocy przez osoby starsze, a urojenia hipochondryczne od faktycznych zmian zdrowotnych, czy nieoczywistych skutków ubocznych zażywanych leków, lub ich interakcji. Ponadto nawet faktyczne występowanie urojeń może mieć bardzo różną etiologię, niektóre są stosunkowo niezgodne, inne zwiastują występowanie wręcz zagrażających życiu zmian neurologicznych.

Warto skonsultować się ze specjalistą – najlepiej psychoterapeutą behawioralno-poznawczym, który w tym przypadku może pomóc. Szczeciński Gabinet psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka & Wamka oferuje konsultacje online poprzez program Skype jak i tradycyjnie na miejscu. Na spotkania można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo.

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online