opis

PROBLEMU

Uzależnienia od zachowań seksualnych (seksoholizm)

Seks jest ważnym elementem ludzkiego życia. Może być wyrazem bliskości, jednym ze sposobów wzmacniania wzmacnianie relacji, czy po prostu źródłem przyjemności. Niestety może także stać się źródłem dyskomfortu i trudności – jedną z nich jest uzależnienie od seksu.

 

To wewnętrzny przymus wykonywania zachowań o charakterze erotycznym (wirtualnych lub realnych) pomimo ich negatywnych następstw. Ważnym elementem uzależnienia są także nieudane próby kontroli tych zachowań oraz poczucie dyskomfortu w sytuacji niemożności ich realizacji. 

 

Osoba uzależniona może szukać okazji do seksu, mimo że wpływają one negatywnie na jej stan fizyczny (urazy, choroby); psychiczny (poczucie pustki, poczucie winy) lub relacyjny (zdrady, rozpad rodziny). Często u osób uzależnionych pojawia się konieczność eskalacji doznań – to co kiedyś sprawiało przyjemność nie wystarcza – pojawia się konieczność silniejszych i częstszych bodźców. Coraz trudniej jest się kontrolować, a co za tym idzie uzależnienie coraz mocniej wpływa na codzienne funkcjonowanie. Pojawiają się problemy w pracy, rodzinne, w życiu towarzyskim, ale nie wpływają na zmianę zachowania. Seks wysuwa się na pierwszy plan i wszystkie inne czynności są podporządkowane zaspokojeniu tej potrzeby, nawet gdy działania te przynoszą coraz więcej szkód.  

 

Jakie sygnały mogą Cię zaniepokoić?

– Twoja aktywność seksualna jest powodem kłopotów osobistych, zawodowych i towarzyskich

– Seks jest Twoim sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami

– Seks jest Twoją jedyną przyjemnością 

– Potrzebujesz coraz silniejszych bodźców by cieszyć się seksem 

– Myśli o seksie zaprzątają Cię tak mocno, ze utrudniają codzienne funkcjonowanie

 

Jeśli któreś z tych twierdzeń odnosi się do Ciebie, lub masz podejrzenie, że seks zaczyna być dla Ciebie problemem – warto umówić się na konsultację z psychologiem lub seksuologiem. 

 

Ponieważ podobnie jak to ma miejsce z jedzeniem, tak w przypadku seksu niemożliwym i niewskazanym jest całkowite zaprzestanie czynności od której jesteśmy uzależnieni – zatem terapia i wyjście z uzależnienia powinna być wspierana przez specjalistów/tki. 

 

Umówienie się na konsultację z terapeutą poznawczo-behawioralnym pomaga pokonywać uzależnienia. W Szczecinie na spotkanie można umówić się z psychoterapeutą w Gabinecie „Wamka i Wamka” – telefonicznie, mailowo lub za pomocą naszej strony internetowej (zakładka „Kontakt”). Istnieje również możliwość konsultacji online przez Skype’a.

 

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online