opis

PROBLEMU

Uzależnienie od masturbacji

Masturbacja w zależności od kultury i światopoglądu może być czynnością niechcianą, budzącą lęk czy wręcz wstręt, lub naturalnym sposobem poznawania własnego ciała i jedną z wielu form uzyskiwania przyjemności seksualnej. 

 

Uzależnienie od masturbacji, to zaburzenie polegające na poczuciu przymusu autostymulacji erotycznej, w formie, miejscu lub intensywności wpływającej negatywnie na funkcjonowanie dotkniętej nim jednostki. Negatywny wpływ może wiązać się m.in. z rezygnacją z innych form seksualnej aktywności (masturbacja całkowicie zastępuje kontakt seksualny z partnerem/partnerką),  utrudnieniem codziennego funkcjonowania (masturbacja zajmuje coraz więcej czasu, wypierając z grafiku inne aktywności), a nawet uszkodzeniami ciała.

 

Co powinno Cię zaniepokoić?

 

Jeśli czujesz, że masturbacja jest jedynym sposobem uzyskiwania przez Ciebie przyjemności (nie tylko seksualnej)

Jeśli odczuwasz przymus masturbacji. Niemal nieustannie zaprząta ona Twoje myśli i pragnienia. 

Jeśli zauważasz, że masturbujesz się coraz częściej, a do tego w sposób stereotypowy 

Jeśli z powodu masturbacji masz kłopoty zdrowotne, zawodowe, lub relacyjne

 

 

Co możesz dla siebie zrobić?

 

Wiele porad dla osób chcących zerwać z uzależnieniem sugeruje znalezienie innej aktywności lub zaangażowanie w sport. Można zacząć od tych wskazówek, starając się odwracać swoją uwagę od masturbacji i dostarczać sobie alternatywnych form przyjemności i stymulacji. 

Niestety tak jak każde inne uzależnienie, tak uzależnienie od masturbacji często nie tylko jest problemem samym w sobie, ale też może wskazywać na inne trudności. Może więc warto odważyć się na wizytę u specjalisty, by w bezpiecznej, niedoceniającej atmosferze przyjrzeć się swoim trudnościom i ich przyczynom. Sfera seksualna człowieka jest coraz lepiej poznana i istnieją coraz lepsze sposoby radzenia sobie z jej dysfunkcjami, Wizyta u specjalisty przestaje być tematem tabu, a może przynieść ulgę i znaczą poprawę codziennego funkcjonowania. 

 

W dużych miastach takich jak na przykład Szczecin jest wiele możliwości uzyskania pomocy. Na sesję z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym w Gabinecie Wamka i Wamka można umówić się tak osobiście, jak i telefonicznie czy mailowo.

 

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online