opis

PROBLEMU

Zaburzenia odżywiana (anoreksja, bulimia, przejadanie się)

Zaburzenia odżywiania są współcześnie częstym tematem w mediach, stąd powszechna wiedza na ich temat jest lepsza niż w przypadku innych problemów psychologicznych. Poniżej przedstawimy pokrótce ich najważniejsze cechy.

Anoreksja

Anoreksja, zwana też jadłowstrętem psychicznym, polega na podejmowaniu wielu działań ukierunkowanych na utratę masy ciała. Spadek wagi staje się tu dominującym celem życia. Osoba cierpiąca na anoreksję często wierzy, że tylko osiągnięcie określonej (nierealnie niskiej) wagi zapewni jej szczęście, spełnienie lub spokój wewnętrzny. Metody stosowane w celu utraty wagi obejmują: restrykcyjne ograniczanie ilości spożywanych kalorii aż do głodzenia się, stosowanie bardzo wybiórczych diet, nadmierne ćwiczenia ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej, nadużywanie środków przeczyszczających i moczopędnych, wywoływanie wymiotów. Towarzyszą im zaburzenia w sferze postrzegania własnego ciała związane przede wszystkim z widzeniem siebie jako osoby z nadwagą (pomimo obiektywnej niedowagi), często też wstręt do własnego ciała, brak akceptacji obecności naturalnej tkanki tłuszczowej.

Anoreksja najczęściej dotyczy dziewcząt w okresie dorastania i młodych kobiet, ale zdarza się też u nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn, a także u dzieci i kobiet w wieku dojrzałym. Skutkiem niedożywienia są często zaburzenia hormonalne, brak miesiączki oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Bulimia

Bulimia może przypominać anoreksję i często jest poprzedzona dłuższym epizodem anoreksji. Polega na nadmiernym kontrolowaniu własnej masy ciała w połączeniu z napadami przejadania się, po którym zwykle następuje próba „oczyszczenia” organizmu z nadmiaru jedzenia za pomocą wymiotów, środków przeczyszczających i moczopędnych. Częste prowokowanie wymiotów prowadzi zwykle do zaburzeń elektrolitowych w organizmie oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych. W bulimii występują podobne zaburzenia percepcji własnego ciała jak w przypadku anoreksji, zbliżone są też grupy występowania.

Przejadanie się związane z innymi czynnikami psychologicznymi

Przejadanie się psychogenne jest zwykle wywołane konkretnym czynnikiem stresowym. Może to być ważna zmiana w życiu, w przypadku dzieci często jest to pojawienie się rodzeństwa, rozstanie rodziców, zmiana szkoły, śmierć bliskiej osoby lub choroba w rodzinie. Może też wynikać z długotrwałego stresu w szkole lub w domu. Nie wiąże się jednak (przynajmniej początkowo) z nadmierną koncentracją na własnej masie ciała, a jest raczej próbą „pocieszenia się” lub odwrócenia uwagi za pomocą jedzenia.

 

Jeśli zauważasz, że kwestia odżywiania zaczyna nabierać nadmiernej wagi w życiu Twojego dziecka, co utrudnia mu codzienne funkcjonowanie i wymyka się spod kontroli, jeśli Twoje dziecko miewa nienaturalne napady żarłoczności lub też etapy głodzenia się, serdecznie zapraszamy Cię na spotkanie z psychologiem dziecięcym w naszym gabinecie psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka i Wamka w Szczecinie.

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online