opis

PROBLEMU

Zaburzenia orgazmu

Orgazm wiąże się z doświadczeniem znacznej przyjemności seksualnej. Towarzyszą mu dobroczynne dla naszego zdrowia i samopoczucia reakcje fizjologiczne, hormonalne i psychologiczne. W świetle tych informacji tym poważniejsze okazują się doniesienia, że aż  brak orgazmu dotyka aż jedną na 5 kobiet. Brak orgazmu nazywamy anorgazmią, gdy występuje jednocześnie pragnienie przeżycia orgazmu i dostateczne pobudzenie seksualne, lecz nie do chodzi do szczytowania. Przyczyny, jak w większości trudności natury seksualnej, mają podłoże biologiczne lub/i psychologiczne. Przyjrzyjmy się im pokrótce. 

 

Przyczyny biologiczne

 

Nieprawidłowości w budowie anatomicznej, zmiany neurologiczne, stany zapalne, urazy, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, lub osłabienie mięśnia Kegla – to tylko niektóre z możliwych biologicznych przyczyn braku orgazmu. Warto wykluczyć je przed poszukiwaniem psychologicznego podłoża anorgazmii, gdyż postępowanie w przypadku fizycznego podłoża tej trudności skupione jest na ich usunięciu. 

 

Przyczyny psychogenne 

 

Brak fizycznych przyczyn braku orgazmu może wskazywać na ich psychologiczne podłoże. Trudne, czy wręcz traumatyczne doświadczenia seksualne (brak satysfakcji w tej sferze, molestowanie, gwałt) mogą objawiać się m.in. trudnościami w przeżywaniu orgazmu. Anorgazmia może pojawić się także jeśli relacja z obecnym partnerem nie opiera się na szacunku i wzajemnym rozumieniu potrzeb (także w sferze seksualnej), lub jeśli partner nie jest atrakcyjny seksualnie, albo nie zna lub nie akceptuje preferencji swojej partnerki. Niekiedy przyczyna może być „prozaiczna” – zbyt krótki stosunek lub brak adekwatnego pobudzenia partnerki (za krótka gra wstępna), monotonia w pożyciu seksualnym – może prowadzić do braku orgazmu. 

 

Leczenie

 

Sposobów na leczenie anorgazmii jest kilka, często łączy się je ze sobą dla większej skuteczności. Psychoterapia indywidualna pozwala przepracować traumatyczne doświadczenia, lub lęki występujące w sferze seksualnej. Psychoterapia par pomaga przedyskutować kwestie związane z preferencjami seksualnymi, lub uzdrowić konflikty (które bardzo mocno wpływają na sferę seksualną). Konsultacja seksuologiczna może polegać na stopniowym odkrywaniu przyjemności seksualnej np. dzięki wizualizacji. 

 

W dużych miastach takich jak na przykład Szczecin jest wiele możliwości uzyskania pomocy. Na sesję z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym w Gabinecie Wamka i Wamka można umówić się tak osobiście, jak i telefonicznie czy mailowo.

 

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online