opis

PROBLEMU

Zaburzenia somatyzacyjne

Słowo „somatyzacja” pochodzi od greckiego słowa „somatikos” oznaczającego „cielesny” lub „związany z ciałem”. Zaburzenie somatyzacyjne polega na występowaniu u danej osoby różnorodnych dolegliwości fizycznych, które nie mają podstaw medycznych. Do dolegliwości tego rodzaju najczęściej należą:

– objawy żołądkowo-jelitowe (nietolerancja pokarmowa, bóle żołądka, wymioty),

– objawy wyglądające na problem neurologiczny (utrata czucia lub widzenia – często przejściowe, mimowolne skurcze mięśni, zaburzenia pamięci),

– trudności seksualne (znaczny spadek zainteresowania aktywnością seksualną lub ból podczas współżycia),

– bóle głowy, kończyn i innych narządów ciała.

Dolegliwości mogą dotyczyć każdego narządu ciała.

Dana osoba zwykle chodzi na wiele wizyt do różnych lekarzy i prosi o skierowanie na różnorodne badania, a nawet operacje eksploracyjne w celu wyjaśnienia przyczyn jej dolegliwości. Kolejne badania wykluczają jednak fizyczne podłoże jej objawów. Pacjent zwykle nie ufa tym wynikom i dalej wytrwale dąży do ustalenia medycznych przyczyn swoich problemów.

Zaburzenie somatyzacyjne nie jest tym samym co hipochondria, ponieważ w tym wypadku dana osoba rzeczywiście odczuwa ból i inne dolegliwości, na które się uskarża.

Dolegliwości mają zwykle silny wpływ na życie osobiste danej osoby oraz na jej funkcjonowanie w pracy lub szkole. Rzeczywistą ich przyczyną są różnego rodzaju trudności natury emocjonalnej i stres, z którymi trudno jest danej osobie sobie poradzić. Po uporaniu się z tymi problemami (często przy pomocy psychoterapii), objawy ustępują.

Aby postawić rozpoznanie zaburzenia somatyzacyjnego, problemy muszą utrzymywać się od co najmniej 2 lat. Pierwsze objawy występują zwykle przed 30. rokiem życia. Natężenie objawów zmienia się i często zależy od aktualnej sytuacji życiowej danej osoby (często gdy sytuacja rodzinno-zawodowa jest lepsza, objawy ulegają zmniejszeniu, a gdy sytuacja się pogarsza, objawy powracają).

Pierwszym, niezwykle ważnym krokiem w terapii jest uświadomienie sobie przez daną osobę i zaakceptowanie tego, że jej dolegliwości mają podłoże psychologiczne, a nie cielesne. Jednym z najbardziej uznanych nurtów terapii zaburzeń somatyzacyjnych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jeśli sądzisz, że możesz doświadczać zaburzeń somatyzacyjnych i chciałbyś zasięgnąć opinii psychologa lub podjąć psychoterapię, zapraszamy serdecznie do umówienia spotkania w gabinecie psychoterapii Wamka i Wamka w Szczecinie. Istnieje również możliwość odbycia konsultacji online (przez Skype).

tag: Terapia zaburzeń somatyzacyjnych w Szczecinie

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej

Umów wizytę przez internet

Teraz możesz w łatwy sposób umówić się z nami na wizytę wybierając dla siebie dogodny dzień i godzinę.
Zarezerwuj online