BLOG

25.04.2017 r.

Bezcenny czas wspólnych rodzinnych posiłków

psychologia
psychologia dziecięca

Codzienny pośpiech i dynamiczne zmiany społeczno-gospodarcze sprawiają, że coraz mniej czasu przeznaczamy na wspólne rodzinne spotkanie przy stole. Pół biedy kiedy ograniczamy się do niedzielnych obiadów z najbliższymi, gorzej kiedy w ogóle nie znajdujemy czasu i sposobu na wspólny posiłek. Najczęstszym wytłumaczeniem jest brak możliwości skoordynowania wolnego czasu dla każdego członka rodziny a także zabieganie. Niestety często sami nie zdajemy sobie sprawy jaki wpływ ma to na nasze życie rodzinne. Więzi rodzinne budują się podczas znajdowania wspólnych chwil – także podczas wspólnych posiłków.

 

Ale czy to w ogóle wpływa na zdrowie?

 

Wspólne posiłki spełniają niebagatelną rolę już od najmłodszych lat. Odsunięcie wszystkiego innego na bok, wyłączenie telewizora, telefonów, komputerów, smartfonów, uprzątnięcie stołu – to wszystko sprawia, że posiłek nabiera specjalnego znaczenia. Tym samym członkowie rodziny pokazują, że jest to szczególna chwila. Pozwolenie sobie na relaks przy stole, wolniejsze jedzenie, rozmowy o sprawach ważnych i mniej ważnych ma dobroczynny wpływ na prozdrowotne nawyki jakie mogą przez to wykształcić się w dzieciach. Nierzadko wspomnienia ze wspólnych posiłków na zawsze pozostają w ich pamięci, a celebracja tych chwil przekazywana  jest kolejnemu pokoleniu. Poza zacieśnianiem więzi w rodzinie może także się okazać, że mały niejadek odzyska apetyt w bezstresowej, przyjaznej atmosferze przy stole. Ponadto wspólne jedzenie ma doskonały wpływ na pogłębianie więzi społecznych wśród członków rodziny. Wtedy znajduje się czas na zainteresowanie wydarzeniami z życia innych, omawiane są plany i potrzeby jest to też czas żartów i luźnych rozmów.

 

Dzieci u kuchennych sterów

 

Niektóre dzieci będą zachwycone mogąc pomóc nam przy przygotowywaniu posiłków. Kuchnia może stanowić źródło inspiracji do zabawy i nauki –  przy okazji będą mogły także poznać prawa fizyki, matematykę i przyrodę. Praca przy przygotowywaniu wspólnego posiłku może być początkiem usamodzielniania się i nauczy je odpowiedzialności za ważny aspekt życia rodzinnego. Nauczy szacunku dla wysiłku rodzica, a także szacunku do samego jedzenia. Własnoręczne nakrycie stołu i rozłożenie sztućców może być dla dziecka powodem do dumy. Być może z biegiem czasu dzieci będą w stanie odciążyć tatę/mamę i same przygotują posiłek oraz zadbają o atmosferę wokół niego? Dlatego starajmy się je włączać do pomagania przy przygotowywaniu posiłków, a sami dbajmy o zmianę nawyków tak aby wygospodarować wspólny czas przy stole.

 

Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem wsparcia psychologa w kierunku zmian nawyków i znalezieniu wspólnego czasu na rodzinny posiłek, skontaktuj się z nami w gabinecie psychoterapii Wamka i Wamka w Szczecinie. Zapraszamy!

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej