BLOG

24.02.2017 r.

Co to jest Zespół Aspergera?

psychologia dziecięca
psychologia

Ostatnio coraz więcej mówi się na temat zespołu Aspergera oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Na czym jednak one właściwie polegają?

Wielu z nas autyzm kojarzy się przede wszystkim z dzieckiem siedzącym w kącie pokoju i bawiącym się samotnie bez zwracania uwagi na otoczenie. Jest to obraz, który ma coś wspólnego z rzeczywistością, jest jednak bardzo niepełny. Autyzm to grupa zaburzeń, które występują w trzech obszarach funkcjonowania człowieka:

– interakcji społecznych

– komunikacji

– zainteresowań i zachowań.

Mianem zespołu Aspergera określa się problemy w tych samych sferach jednak o stosunkowo mniejszym natężeniu (na tyle małym, że często pozostają one niezauważone przez nauczycieli na wszystkich etapach edukacji danej osoby).

Termin „zaburzenia ze spektrum autyzmu” to z kolei kategoria szersza i obejmuje zarówno autyzm, zespół Aspergera, jak i trudności zbliżone do autyzmu, ale nie spełniające wszystkich jego kryteriów (czyli na przykład, gdy objawy dotyczą tylko dwóch, a nie trzech sfer lub gdy objawy pojawiły się po 3. roku życia).

Jak wyglądają objawy zespołu Aspergera w codziennym życiu?

Do trudności w sferze interakcji społecznych i komunikacji mogą należeć:

– problem z utrzymywaniem przyjaźni i bliskich relacji,

– trudność w interpretacji sygnałów ciała i mimiki (np. gdy ktoś ma przygnębiony wyraz twarzy i jednocześnie mówi, że czuje się „dobrze”, osoba z zespołem Aspergera prawdopodobnie nie dostrzeże tej rozbieżności i uzna, że rozmówca rzeczywiście czuje się dobrze),

– problem ze zrozumieniem intencji innych osób, delikatnych sugestii w ich wypowiedziach (np. gdy rozmówca wielokrotnie zerka na zegarek i mówi, że już późno, osoba z zespołem Aspergera raczej nie zrozumie, że to oznacza, że rozmówca się spieszy i chce już iść),

– problem z rozumieniem ironii i sarkazmu w wypowiedziach innych,

– trudność z rozumieniem żartów, zbyt dosłowne interpretowanie tego, co mówią inni,

– problem z rozumieniem metafor i figur retorycznych (np. „poczekaj 5 minut” jest interpretowane jako dosłownie 5 minut – ani minuty więcej czy mniej).

Specyficzne cechy aktywności i zainteresowań mogą obejmować:

– bardzo wyspecjalizowane zainteresowania (np. kolekcjonowanie filmów z lat 1950-1960 i encyklopedyczna wiedza na ich temat),

– wiele rutynowych zachowań w ciągu dnia (np. posiłki i przerwy w pracy zawsze dokładnie o tych samych porach, wybieranie codziennie bardzo podobnych ubrań, spędzanie wieczorów zawsze w ten sam sposób, chodzenie na spacery z psem zawsze tą samą trasą),

– bardzo drobiazgowe przestrzeganie harmonogramu zajęć (często ustalonego przez samego siebie).

 

Objawy zespołu Aspergera mogą być zbliżone do symptomów fobii społecznej, depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego i innych, dlatego właściwe rozpoznanie może postawić jedynie specjalista.

Jeśli sądzisz, że możesz mieć cechy zespołu Aspergera i chciałbyś to skonsultować ze specjalistą, możesz skontaktować się z jednym z ośrodków wspierających osoby z autyzmem działającym w najbliższej miejscowości, możesz również umówić się na konsultację z psychologiem W Szczecinie zapraszamy Cię do umówienia spotkania w gabinecie Wamka i Wamka. Możesz w tym celu skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub zarezerwować termin przez naszą stronę internetową (zakładka „Kontakt”).

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej