BLOG

14.06.2017 r.

Czy doświadczam przemocy po czym poznać przemoc w rodzinie.

psychologia dziecięca
psychologia

Przemoc w rodzinie to poważna rzecz, zwykle kojarzona z kampaniami społecznymi przedstawiającymi kobiety z podbitymi oczami. Ale czy przemoc zawsze i tylko wygląda w ten sposób? 

 

Przemoc fizyczna

 

Doświadczająca przemocy osoba może być kopana i bita, przytrzymywana i szarpana, popychana i szczypana. Warto pamiętać, że wszelki rodzaj oddziaływań fizycznych sprawiających nam ból lub dyskomfort może być zaklasyfikowany jako przemoc fizyczną. 

 

Pytanie, jakie warto sobie zadać: Czy kiedykolwiek partner/ka sprawiał/a mi fizyczny ból? 

 

 

Przemoc seksualna

 

Jeśli aktywność seksualna jest wymuszana, odbywa się pod presją, czy szantażem – mówimy o przemocy seksualnej. Dochodzi do niej także, gdy jedna z osób jest zmuszana do brania udziału w  nieakceptowanych przez siebie praktykach seksualnych. 

 

Pytanie, do rozważenia: Czy kiedykolwiek partner/ka wymuszał/a na mnie praktyki seksualne? 

 

 

Przemoc psychiczna

 

Szantaże, groźby, straszenie (zrobieniem krzywdy sobie lub innym) – to najbardziej jaskrawe formy przemocy psychicznej. W tym pojęciu mieszczą się także: wyzwiska, ośmieszanie, pomówienia – czyli wszystko to, co sprawia, że związek zaczyna przypominać emocjonalne piekło. Przemoc psychiczna to także zakaz wychodzenia z domu, ograniczanie kontaktów ze znajomymi lub/i rodziną. To podejrzenia o zdrady i inwigilacja. Niekiedy również tzw. „złota klatka” – czyli zapewnianie osobie doświadczającej przemocy „wszystkiego” co niezbędne pod warunkiem ograniczenia do minimum kontaktów ze światem zewnętrznym. 

 

Pytanie do zadania sobie: Czy kiedykolwiek partner/ka zwracał/a się do mnie w sposób wzbudzający strach, poczucie winy, lub poczucie niższości?  

 

Przemoc ekonomiczna

 

Zakaz wykonywania pracy zarobkowej, deprecjonowanie uzyskiwanych przez druga osobę zarobków, wydzielanie pensji np. w zależności od zasług lub wręcz całkowite pozbawienie środków materialnych, aż do całkowitej zależności ekonomicznej. 

 

Pytanie: Czy kiedykolwiek partner/ka ograniczał/a moje środki finansowe?

 

 

Wymienione wyżej rodzaje przemocy nie muszą występować razem, choć jak pokazuje praktyka często tak się dzieje. 

 

Jeśli w związku czujesz się źle, boisz się, cierpisz – warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy nie doświadczasz jakiś z form przemocy? Jeśli tak jest, lub nawet jeśli masz tylko cień obawy – warto porozmawiać ze specjalistką pod numerem zaufania np. Niebieskiej Linii lub twarzą w twarz z doświadczonym psychologiem.

Jeśli jesteś osobą, która prezentuje wymienione wyżej zachowania w związku –  warto zadać sobie pytanie – czy nie jestem sprawcą przemocy? Jeśli tak, szczera odpowiedź na to pytanie może być początkiem wielu zmian na lepsze w Twoim życiu. Warto spotkać się ze specjalistą/tką, który/a w atmosferze wsparcia i obiektywizmu pozwoli Ci krok po kroku poprawić swoje relacje i funkcjonowanie. 

 

 

Nie warto czekać aż sprawy „same się ułożą”, zasłaniać się brakiem czasu czy sił na poprawę swojej sytuacji. Niestety przemoc jest zjawiskiem, które nie kończy się samo, przeciwnie z czasem zmierza do eskalacji. Nasila się, zagraża życiu i zdrowiu każdego członka rodziny. 

 

W razie potrzeby warto skonsultować się z psychoterapeutą – na wizytę w Gabinecie psychologicznym Wamka i Wamka w Szczecinie można umówić się poprzez telefon a także mailem. Istnieje także możliwość konsultacji online przez program Skype.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej