BLOG

23.05.2017 r.

Czy upał wzmaga agresję?

psychologia

Przed nami długo wyczekiwane lato. Nadchodzą cieplejsze dni z dużą ilością słonecznego światła podczas których przyroda budzi się do życia. Wydawać by się mogło, że ciepłe letnie miesiące poprawiają nasze samopoczucie i dodadzą nam energii. Jednakże nie zawsze tak jest, szczególnie jeśli chodzi o wystawienie się na działanie skrajnie wysokich temperatur.

Stres cieplny

Naukowcy gruntownie zbadali wpływ wysokich temperatur na funkcjonowanie organizmu człowieka. Zauważyli, że występujące wtedy nadmierne obciążenie układu krwionośnego może doprowadzić do udaru cieplnego, poczucia braku energii, a nawet ataku serca. Stwierdzono także występowanie niekorzystnych zjawisk charakteryzujących reakcję organizmu na upały. Było to między innymi paradoksalne jednoczesne poczucie wyczerpania fizycznego oraz nadmiernego pobudzenie! Wysoka temperatura miała także wpływ na częstsze występowanie braku koncentrację uwagi. Psychologowie zastanawiają się jak wiele wypadków czy katastrof komunikacyjnych mogło by nie mieć miejsca, gdyby kierowcy lub maszyniści nie byli narażeni na zgubne konsekwencje nieradzenia sobie z wysokimi temperaturami powietrza. 

Sytuacyjne uwarunkowania agresji

Brak koncentracji czy pogorszenie funkcjonowania zdrowotnego to jednak nie wszystko. W wyniku obserwacji reakcji organizmu na upały psychologowie zainteresowali się także możliwymi powiązaniami między nastrojami społecznymi a wysoką temperaturą. Zauważyli oni, że lato nie tylko kojarzy się ze słońcem i relaksem. Osoby badane podczas upałów były bardziej nerwowe, kierowcy nieposiadający klimatyzacji w samochodach częściej używali klaksonów, nawet zwierzęta przejawiały agresywne zachowania. Większą liczba zgonów, wypadków czy społecznych niepokojów, które miały miejsce podczas panujących wysokich temperatur pozwoliła im na wyodrębnienie nowego zjawiska społecznego nazwanego przez nich „zjawiskiem długiego gorącego lata”.  Polega ono na eskalacji agresji na skutek wysokich temperatur. 

Co ciekawe, w badaniach społecznych zaobserwowano zmniejszenie się agresji gdy temperatura powietrza przekraczała 30 stopni Celsjusza. Dlaczego? Nikt nie ma ochoty na nadmierne wydatkowanie energii podczas upałów. Ludzie szukają możliwości schowania się przez lejącym się z nieba żarem w chłodnym cieniu parasoli bądź w osłoniętych od słońca pomieszczeniach. Zjawisko to łatwo można zauważyć wśród populacji zamieszkujących gorące strefy klimatyczne. Częściej i dłużej oddają się one wypoczynkowi w ciągu dnia w postaci popołudniowej sjesty co czasem może dziwić mieszkańców chłodniejszych obszarów naszego globu, którzy nie odczuwają takich potrzeb.

Jeśli podczas upałów nie radzisz sobie z koncentracją, czujesz się nadmiernie wyczerpany/a lub łatwo wpadasz w gniew – warto skonsultować się ze specjalistami i przyjść na wizytę aby poznać sposoby na redukowanie stresu i odzyskanie kontroli nad swoimi działaniami. W Szczecinie można umówić się z psychoterapeutą w Gabinecie psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka i Wamka. Gabinet oferuje możliwość konsultacji online poprzez Skype jak i tradycyjne spotkanie, na które można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej