BLOG

07.09.2017 r.

Czy wygląd zewnętrzny wpływa na samopoczucie?

psychologia

Wiele osób poszukuje możliwości poprawy swojego samopoczucia. Niektórzy wybierają się do kina na film komediowy, inni znów mogą znaleźć ukojenie w serwowaniu sobie smacznego posiłku czy też wieczorze w wannie z pachnącą pianą. A czy istnieją jeszcze inne sposoby, aby lepiej się poczuć – także w ciągu pracowitego dnia kiedy spotykamy wielu innych ludzi i wchodzimy z nimi w interakcje społeczne?

Uważny obserwator łatwo znajdzie odpowiedź na to pytanie śledząc codzienne informacje z mass mediów. W radio co jakiś czas możemy usłyszeć reklamę środków na odchudzanie, stacje telewizyjne nadają kanały dedykowane modzie i wyglądowi zewnętrznemu, a w ilustrowanych czasopismach kobiecych można poczytać o tym w co ubrała się dana aktorka czy aktor podczas ostatniego rozdania nagród czy balu charytatywnego.

Z aureolą nam do twarzy

Naukowcy już wcześniej stwierdzili, iż wygląd zewnętrzny ma wpływ na to w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych. Przeprowadzili oni eksperyment gdzie dwóm grupom badanych przedstawiono zdjęcie tej samej osoby. Zdjęcie zaprezentowane pierwszej grupie prezentowało tę osobę w niechlujnym stroju. Na zdjęciu przedstawionym drugiej grupie osoba ta była ubrana schludnie i elegancko. Badani w zależności od przedstawionego im zdjęcia przypisywali danej osobie negatywne lub pozytywne cechy. Grupa, której przedstawiono zdjęcie schludnie wyglądającej osoby przypisywała jej inteligencję, pewność siebie czy wewnętrzne ciepło. Dokładnie odwrotnie opisywano natomiast osobę brzydko ubraną. Takie przeniesienie pozytywnych i negatywnych cech na podstawie wyglądu zewnętrznego psychologowie nazwali efektem aureoli.

Trzeba zauważyć, że również my sami inaczej siebie oceniamy w zależności od tego jak wyglądamy w lustrze. Osobie która codziennie chodzi po domu w rozciągniętej podkoszulce i dawno już wyblakłych bawełnianych spodenkach trudniej jest zmotywować się do działania, ma gorszą samoocenę, a w rezultacie może nie dostrzegać swoich zalet i umiejętności. Z kolei ładnie ubrana osoba czuje się pewniejsza w swoim działaniu, może być bardziej dynamiczna i kreatywna nawet w domowych pieleszach. Oczywiście na nasze samopoczucie nie wpływa jedynie ubiór ale także dbałość o cerę, paznokcie, fryzurę nie wspominając nawet o tak podstawowej kwestii jak osobista higiena. Warto poświęcić trochę swojego czasu na pokrycie odrostów po poprzednim farbowaniu włosów, dopasowaniu odpowiednich kolczyków do bluzki czy starannym wyprasowaniu podkoszulka, w którym chcemy wyjść na zakupy do centrum handlowego. Oczywiście bez popadania w skrajności i szykowania pełnego makijażu przed wyrzuceniem śmieci do kontenera ☺

Jak widać możemy w łatwy sposób pomóc swojemu codziennemu samopoczuciu. Zwracając uwagę na swój wygląd zewnętrzny możemy być pewniejsi siebie, otwarci i uśmiechnięci co z pewnością przełoży się na kontakty z innymi ludźmi. Łatwiej też wtedy o znalezienie lepszej pracy, otrzymanie podwyżki czy zabłyśnięcie w towarzyskim kręgu. Stąd powstają organizacje takie jak „Dress for Sukccess”- pomagające m.in. osobom szukającym pracy – w dobraniu stosownego i eleganckiego stroju na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli czujesz potrzebę popracowania nad swoim samopoczuciem to warto skonsultować się także z dobrym psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. W Szczecinie funkcjonuje Gabinet psychoterapeutyczny Wamka & Wamka, gdzie na spotkanie można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Co więcej istnieje także możliwość odbycia konsultacji online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej