BLOG

25.04.2017 r.

Czy zwierzę na prezent dla dziecka to dobry pomysł?

psychologia
psychologia dziecięca

W życiu małego człowieka jest wiele okazji otrzymywania prezentów. Najczęściej są to urodziny, imieniny, święta, zakończenie/rozpoczęcie pewnego etapu w życiu. Za tymi okazjami idą w parze dobre chęci najbliższych chcących obdarować dziecko jakimś szczególnym prezentem. Czy dobrym pomysłem jest dawanie żywego zwierzęcia?  

Czy naprawdę warto ?

Wiele dzieci bardzo chce mieć swojego własnego pupila. Zarzucają swoich rodziców prośbami o psa, kota, szynszyla czy inne słodkie dla oka zwierzę. Zarzekają się w swoich obietnicach, że będą o niego dbały, karmiły, wyprowadzały na spacer i przejmowały większość obowiązków związanych z czystością pupila. Rodzice powinni jednak pamiętać, że dzieci niezwykle szybko zmieniają swoją opinię i jeszcze szybciej się nudzą. Z dnia na dzień tracą zainteresowanie tym czy pupil ma wodę w misce, protestują kiedy mają wyjść po lekcjach w deszczu na spacer ze zwierzęciem czy kiedy trzeba wymienić niezbyt ładnie pachnącą ściółkę w klatce.  Z tego też powodu co roku do schronisk trafia fala „nieudanych” prezentów. 

Dziecko trzeba przygotować

Aby zwierzę nie podzieliło losu niechcianych prezentów należy wcześniej przygotować dziecko na taki prezent. Dobrym pomysłem jest rozmowa na temat obowiązków jakie będą przypadać dziecku w udziale przy opiece nad zwierzęciem. Uświadomienie, że pies / kot  to nie tylko wesołe harce po dywanie i przytulanie. Bardzo dobrym pomysłem może być najpierw codzienna opieka naszego dziecka nad psem sąsiadów, znajomych czy dalszej rodziny. Dzięki temu nauczy się, że kupę po psie należy zbierać do woreczka, kocia kuweta nie może być brudna a mokre trociny z klatki należy chomikowi bezzwłocznie wymienić.

Świetny rezultat może dać także zabranie naszego malucha do schroniska i pokazanie mu zwierząt czekających na szczęśliwą adopcję. Po pierwsze uzmysłowi dziecku ogromną odpowiedzialność za żywe stworzenie. Po drugie – być może nie trzeba będzie kupować zwierzaka z hodowli, a wystarczy zaadoptować psią sierotę ze schroniska?

Ale ja tak bardzo chcę!

Jeśli wszystko wskazuje na to, że dziecko jest przygotowane do stania się szczęśliwym posiadaczem/posiadaczką zwierzęcia to możemy się tylko cieszyć z tego faktu. Własny pupil niezwykle rozwija empatię u dziecka, uczy odpowiedzialności, rzetelności i poważnego podchodzenia do obowiązków. Może stać się przyjacielem na lata. Dobrze byłoby aby dziecko same wybrało zwierzę, które będzie w naszym domu. Policzmy także koszty jakie pochłonie opieka nad czworonogiem – karma, wizyty u weterynarzy, ewentualna konieczność leczenia, być może szkody jakie zwierzę może poczynić w naszym domu. Ważne by w podsumowaniu za i przeciw wziąć pod uwagę wszystkie możliwe aspekty bytności zwierzęcia w domu.

Wszystkim rodzicom, którzy chcieliby uzyskać wsparcie w kwestiach przygotowania dziecka na posiadanie zwierzęcia, oferujemy wsparcie psychologa dziecięcego – osobiście na terenie Szczecina lub online dla osób mieszkających dalej.

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej