BLOG

05.07.2017 r.

Dlaczego urlop jest tak stresujący?

psychologia

Czy to nie jakiś błąd w tytule? Urlop ma być stresujący? Przecież korzystamy z niego by naładować akumulatory i odpocząć od pracy i stresów właśnie. Co może być w nim stresującego? 

 

Zacznijmy od tego, czym jest stres. Istnieje oczywiście wiele definicji, ale podsumowując je możemy stwierdzić, ze stres jest reakcją na zmianę służącą przywróceniu równowagi. Czyli pojawia się wtedy kiedy nasze aktualne zasoby nie są wystarczające do poradzenia sobie z wyzwaniem (problemem/zmianą) i konieczna jest dodatkowa mobilizacja, by tego dokonać. 

 

Koncepcja Wydarzeń Życiowych Holmesa i Rahe’a to lista 43 wydarzeń uszeregowanych przez osoby badane od najbardziej do najmniej stresujących. Okazało się że na wysokich miejscach listy znajdują się rzeczy przyjemne m.in. ślub, czy powiększenie rodziny, a i urlop znalazł swoje miejsce pośród czynników stresujących. Zatem stresować mogą także wydarzenia pozytywne – ponieważ i one wprowadzają w nasze życie zmiany i wymagają od nas adaptacji. A jak jest z urlopem?

 

decyzje decyzje decyzje …

 

Najpierw planowanie – rezerwacja terminu w pracy, zsynchronizowanie go z innymi członkami rodziny oraz z partnerem/ką, dziećmi. Wyszukanie miejsca i sposobu wypoczynku wymaga często  kompromisu, tak by każdy był zadowolony. Następnie czeka nas podjęcie decyzji czy planujemy na urlop samodzielnie, czy przez biuro podróży. Bierzemy pod uwagę rożne opcje z uwagi na możliwości finansowe, potrzeby i oczekiwania. Pakujemy się i uff.. jedziemy!

 

zaczynamy, a więc zmiany, zmiany, zmiany… 

 

Nawet jeśli jedziemy do babci lub na działkę za miastem czekają nas niewątpliwe zmiany. A co dopiero gdy chodzi o wyjazd zagraniczny? Rytm dnia, sposoby spędzania czasu, jedzenie, klimat – wszystko to stanowi dla naszego organizmu i psychiki spore wyzwanie. Nie bez powodu obliczono, że urlop powinien trwać minimum dwa tygodnie, gdyż znaczną cześć tego czasu zajmuje adaptacja do zmian. Dopiero gdy nastąpi aklimatyzacja możemy faktycznie odpoczywać.

 

kończymy, zatem zmiany, zmiany, zmiany…

 

Urlop się kończy i wracamy do pracy, domu, szkoły. I znowu adaptacja – tym razem do rytmu codzienności. W niektórych większych korporacjach pierwszy dzień po powrocie z urlopu pracownik/pracowniczka spędza w pracy ale bez jakichkolwiek obowiązków. Ten dzień ma stanowić bufor i ułatwiać przejście między rzeczywistością urlopu a zawodową. W ten sposób zmniejsza się stres związany z powrotem do obowiązków i podnosi efektywność w pracy. Być może i w naszym zakładzie pracy ktoś kiedyś wprowadzi podobne rozwiązanie? 

 

Co robić by zminimalizować stres związany z urlopem?

 

Po pierwsze nie stawiać mu wysokich oczekiwań. Im mniejsze będą tym większa szansa, że będziemy zadowoleni. Stąd może czasem warto zamienić drogie luksusowe wakacje w hotelu organizowane przez prestiżowe biuro podróży na wyjazd własnym sumptem połączony z objazdowym zwiedzaniem. Nawet jeśli coś będzie nie tak, co z tego, następny dzień spędzimy i tak już gdzieś indziej.  Po drugie przygotujmy się na różne niespodzianki – być może nie wszystko będzie jak w folderze/wyobrażeniach  – czy jednak warto przez te drobnostki psuć sobie (i innym) wypoczynek? Po trzecie dajmy sobie czas na adaptację przed i po urlopie. Być może warto ta zaplanować swoją pracę, by po wypoczynku nie wpaść w kołowrotek spiętrzonych zaległych zadań. 

 

Gdyby jednak stres odczuwany podczas urlopu był dla ciebie problemem – warto umówić się na konsultację z psychologiem behawioralno-poznawczym. W Szczecinie można takie spotkanie odbyć w Gabinecie Psychoterapii Wamka&Wamka – gdzie można umówić się osobiście, telefonicznie lub też mailowo. Istnieje także możliwość konsultacji online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej