BLOG

07.09.2017 r.

Jak dbać o więzi rodzinne?

psychologia

Rodzina to nie tylko zbiór osób, z którymi wiążą nas więzi krwi. Rodzina to osoby związane ze sobą emocjonalnie, troszczące się o siebie, dzielące wspólne radości i wyzwania, jak też gotowe służyć wsparciem w trudnych chwilach. Jak zbudować taką właśnie rodzinę?

Czas

To może brzmieć jak truizm, ale spoiwem rodziny jest poświęcany sobie czas. Trudno jest wierzyć w możliwość zbudowania trwałych, ciepłych i bliskich więzi bez tego podstawowego budulca, jakim jest bycie ze sobą na co dzień. Coraz więcej pracujemy, często na kilku etatach – aż czas poświęcony dzieciom w domu zaczyna ograniczać się jedynie do kontroli odrabianych lekcji. Brakuje wspólnych zabaw, spacerów, wyjazdów za miasto, a niekiedy nawet rodzinnie spędzanych weekendów. Codzienne rozmowy zamieniają się w zdawkowe „jak w szkole?” – „w porządku”, a to zdecydowanie za mało, by zbudować trwałą więź. Receptą nie musi być wyjazd Disneylandu, lub zagraniczne wojaże – wystarczy kilkanaście minut dziennie poświęconych w pełnym skupieniu wysłuchaniu tego, co dzieje się u każdego członka rodziny na przykład przy wspólnym śniadaniu, lub kolacji. Kilka minut poświęcone na wspólną zabawę choćby planszówkę. Nie zapominajmy też o czasie dla rodziców – także im, jako parze należy się od czasu do czasu wspólne wyjście, bez dzieci. I w końcu rodzina to także nie tylko rodzina nuklearna (rodzicie i dzieci), ale także dziadkowie, ciotki, kuzynostwo. Warto poświęcać czas i utrzymywać kontakty także z dalszymi jej członkami. Różnice pokoleniowe są istną kopalnią różnorodności i bogactwa doświadczeń.

Komunikacja

Więzi rodzinne tworzy nie tylko czas, ale jego jakość. To jacy jesteśmy względem siebie, jak się do siebie zwracamy, jak (czy?) okazujemy sobie uczucia i czy pozwalamy na ich doświadczanie. Czy jest czas i miejsce na przytulenie, miłe słowo, komplement? Czy pozwalamy sobie też na chwile trudne, kryzysy, drobne sprzeczki? Jak się kłócimy? Czy potrafimy nawet wtedy zachować do siebie szacunek, czy przeciwnie w kłótni padają słowa po których rany bolą jeszcze wiele lat? W zdrowej rodzinie jest miejsce na całą paletę emocji, od radości, szczęścia, po smutek, żal ,a nawet złość. Emocje są ważne – by je wyrażać, by o nich rozmawiać, by okazywać je z szacunkiem dla siebie i innych. Bardzo pomocnym sposobem komunikacji jest NVC czyli porozumienie bez przemocy techniką Marshalla Rosenberga. To sposób w jaki możemy uświadamiać doświadczane emocji i stojących za nimi potrzeb. Jednocześnie pozwalający na obniżenie ilości konfliktów i nieporozumień w rodzinie. Na pewno warto spróbować, poprzez lekturę jednej z licznych książek na ten temat lub uczestnictwo w warsztatach.

Inni

Rodzina tworzy więzi nie tylko i nie wyłącznie poprzez skupienie i zamknięcie w koło spraw jej członków, ale także dzięki otwarciu na świat zewnętrzny. Staje się wtedy bezpiecznym portem, z którego można wyruszyć na coraz dalsze wyprawy. Poprzez kontakt z osobami poza rodziną – przyjaciółmi, lokalną społecznością – rodzina wzmacnia się i różnicuje. Nie grozi jej zamkniecie i schematyzm – przeciwnie doświadczenia innych osób wzbogacają ją otwierają na zmienność i bogactwo całej palety wrażeń i przeżyć. Otwarcie uczy tolerancji i troski o innych. W momencie kryzysu z kolei rodzina może liczyć na wsparcie nie tylko pochodzące z wewnątrz, ale i z poza jej struktur. To bardzo ważne, by rodzina stała się elementem siatki społecznych powiązań i kontaktów, by pielęgnować relacje z sąsiadami, sprzedawcami lokalnych sklepów, nauczycielkami ze szkoły dzieci.

W przypadku problemów z dbaniem o więzi rodzinne dobrze jest skonsultować się z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. Gabinet Wamka & Wamka mający swoją siedzibę w Szczecinie posiada dobrych psychoterapeutów, z którymi na spotkanie można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailem. Bardzo wygodna jest także możliwość odbycia konsultacji online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej