BLOG

24.07.2017 r.

Jak psychologia pomaga żyć?

psychologia

W ciągu naszej wczesnej edukacji szkolnej uczymy się wielu rzeczy. Wyliczamy zmienne w równaniach kwadratowych, określamy wektory si ł działających na ciało, uczymy się na pamięć wierszy, czy zajmujemy się sposobami rozmnażania roślin. Często po przekroczeniu progów szkolnych i wejściu w „dorosłe życie” zupełnie zapominamy tę z trudem zdobytą wiedzę. Odkładamy ją na bok jako nieprzydatną w codziennych sprawach i skupiamy się na tym wycinku, który jest dla nas najbardziej potrzebny – a najczęściej są to umiejętności matematyczne w postaci szybkiej tabliczki mnożenia czy wyliczania procentów z danej liczby.

W ostatnim czasie możemy zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na wiedzę psychologiczną. Niemal na każdym kroku, w każdym medium napotkamy na porady z zakresu psychologii. Młodzież będzie interesowała się poradami z zakresu jak zdobyć wymarzonego partnera/partnerkę, poważny biznesmen  czy bizneswomen zainteresowany/a będą psychologią inwestowania mającą wpływ na rynek papierów wartościowych a starsza pani być może z zainteresowaniem zapozna się z trzema sposobami jak zachować pogodę ducha w jesieni życia.

Psychologia bawi i uczy

Psychologia w codziennym życiu może także inspirować do lepszego poznania siebie poprzez zabawę. W ostatnich czasach bardzo popularne stały się psychotesty, po których wypełnieniu możemy dowiedzieć się jacy jesteśmy dla innych, czy posiadamy określone cechy charakteru lub czy jesteśmy podatni na sugestie podczas dokonywania zakupów w supermarkecie. Można tę wiedzę potraktować z przymrużeniem oka (wszak nie zastąpi to badania wystandaryzowanym testem w gabinecie psychologicznym) ale często taki typ rozrywki psychologicznej zmusza nas mimo woli do zastanowienia się nad swoją osobą. 

Naukowcy starają się nam uświadomić, iż w każdym kontekście życia psychologia odgrywa niebagatelną rolę. Jest niezbędna przy wychowywaniu dziecka, pomaga radzić sobie z problemami szkolnymi. Wspomaga osiąganie coraz to lepszych wyników sportowych tak w dyscyplinach drużynowych gdzie ważna jest współpraca i komunikacja jak i w sportach indywidualnych w których główną rolę odgrywa między innymi motywacja. Mówimy także o psychologii transportu, psychologii klienta, psychologii relacji i tak dalej i tak dalej.  Trudno znaleźć taką dyscyplinę w życiu, w której wiedza psychologiczna nie będzie odgrywała poważnej roli wzmacniającej, pomagającej zrozumieć a często pełniącej funkcję zapobiegawczą czy leczącą.

Nie sposób także nie wspomnieć o formach pomocy świadczonych w gabinetach psychologicznych i psychoterapeutycznych. Niejednokrotnie wizyta i spotkanie odbyte w zaciszu gabinetu ratuje życie pacjenta. Specjaliści spotykają się z ludzkimi problemami i starają się przy współpracy z pacjentem znaleźć sposób na zapobieganie rozwojowi szkodliwych nawyków a w późniejszym czasie na naprawie relacji z innymi, zmianie sposobów myślenia czy zniwelowania nawyków i schematów jakie przeszkadzają pacjentowi w codziennym zadowalającym funkcjonowaniu.

Dlatego też jeśli odczuwamy dyskomfort związany z którąś ze swoich sfer życia warto skonsultować się z psychologiem czy psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. Istnieje wiele miejsc gdzie można uzyskać taką pomoc, przykładowo w Gabinecie Psychoterapii Wamka&Wamka mającym swoją siedzibę w Szczecinie, gdzie konsultacja może odbywać się także online poprzez program Skype a na wizytę można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej