BLOG

18.04.2017 r.

Jak spędzać czas z dzieckiem?

psychologia dziecięca

„Wiem, że spędzam ze swoim dzieckiem zbyt mało czasu…” – to zdanie, które często słyszymy w naszym gabinecie. Wzrastające tempo życia, codzienne obowiązki i potrzeba sprostania wyzwaniom sprawiają, że spędzane z dziećmi chwile stają się coraz krótsze i mniej satysfakcjonujące dla obu stron. A czasem trzeba tak niewiele, by wiele się zmieniło na lepsze. Jak więc spędzać czas z dzieckiem? 

Ważne jest by wiedzieć, że dziecko po prostu chce być z nami. Nie musi to być jedynie zabawa – każda, nawet najprostsza czynność może być przyjemnością. 

Domowe obowiązki – świetna okazja do zabawy! 

Dziecko warto wdrożyć w domowe czynności. Pomaganie przy wycieraniu sztućców, rozkładanie zastawy stołowej czy rozpakowywanie zakupów może stać się źródłem satysfakcji, a przy tym pozwoli zbudować w dziecku poczucie wartości, sprawstwa i współodpowiedzialności. Dziecko dużo chętniej będzie brało udział w zwykłych czynnościach, kiedy staną się one dla niego okazją do zabawy, a nawet odkrywania świata cyfr, praw fizyki czy uruchamianiu własnej kreatywności w małym kuchennym laboratorium. Zasiana rzeżucha może sprowokować do pytań o przyrodę, a zgniatanie plastikowych butelek i zbieranie po nich nakrętek może sprawić, że z ekologią dziecko będzie za pan brat. 

Nie ilość a jakość – 100% uwagi na dziecko przez 10 minut 

Należy pamiętać, że dzieci niezwykle łatwo wyczuwają, kiedy rodzice nie są w stu procentach zainteresowani wspólnym zajęciem. Rozpraszać może ciekawy program telewizyjny, planowanie dania, ale też zmartwienia i troski. Lepiej jest spędzić na wspólnym zadaniu kilkadziesiąt minut w pełni się jemu poświęcając niż godzinę odrywając się co kilka minut do jakiejś innej rzeczy i tym samym dając do zrozumienia, że wspólny czas z dzieckiem nie jest teraz najważniejszy. 

Pasja rodzica – pasją dziecka 

Bardzo dobrym pomysłem jest dzielenie wspólnej pasji z dzieckiem. Jeśli rodzic lubi wyprawy z aparatem fotograficznym warto zabrać ze sobą i wyposażyć małego odkrywcę w zabawkowy aparat. Majsterkujemy? – świetnie – zaprośmy do tego dziecko. A może warto pokazać dziecku jakie fascynujące wzory można razem wyhaftować lub stworzyć własną biżuterię posilając się dostępnymi w internecie samouczkami? Barierą jest tylko wyobraźnia.

Wspólne spędzanie czasu bardzo zbliża rodziców z dziećmi, staje się niepowtarzalną okazją do przekazywania swoich wartości i przekonań, a czasem pozwala na poruszanie tematów które nie są łatwe w rozmowie wprost. Ponadto sprawia, że podczas tego wspólnego czasu rodzic może lepiej zrozumieć dziecko i budować z nim relację. Należy także pamiętać, że dla dziecka nie jest ważna długość spędzonego z nim czasu ale samo poświęcenie mu/jej uwagi. Zatem drogi rodzicu – do dzieła!

A jeśli chciałbyś/chciałabyś porozmawiać o jeszcze innych sposobach na wspólne spędzanie czasu ze swoim dzieckiem i zastanowić się nad wdrożeniem ich do codziennego życia domowego, to zapraszamy Cię serdecznie na spotkanie w naszym gabinecie psychologicznym Wamka i Wamka w Szczecinie Specjalizujemy się w psychologii dziecka, a także w psychologii rodzinnej, dzięki czemu będziemy w stanie udzielić Ci wszechstronnego wsparcia.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej