BLOG

27.01.2017 r.

Jak wybrać psychologa? Jak wybrać psychoterapeutę?

psychologia
psychoterapia

A zatem podjąłeś/podjęłaś decyzję: zwrócisz się po wsparcie do psychologa lub psychoterapeuty. Teraz stajesz przed dylematem: kogo w takim razie wybrać?

Jeśli ktoś polecił Ci dobrego specjalistę, to jest Ci łatwiej, możesz po prostu umówić się na pierwszą wizytę i sprawdzić, czy ta osoba wzbudza również Twoje zaufanie. Co jednak, jeśli musisz znaleźć specjalistę samodzielnie?

Wpisujesz w wyszukiwarkę “dobry psycholog Szczecin” albo “psychoterapeuta Szczecin“, pojawia się szereg wyników. Część z nich to strony internetowe specjalistów lub instytucji zajmujących się wsparciem psychologicznym, część to opinie napisane na różnorodnych forach internetowych.

Jak przebić się przez gąszcz informacji i czym się kierować?

Opinie na forach to niewątpliwie pożyteczne źródło informacji, choć oczywiście powinniśmy mieć na uwadze, że nie wszystkie są napisane przez rzeczywistych klientów psychologów. Najlepiej więc przeanalizować je „na zdrowy rozsądek”, Twoja intuicja najlepiej Ci podpowie, które opinie uważasz za pożyteczne i wiarygodne.

Opinie to jednak nie wszystko. Kiedy przejrzysz strony poszczególnych specjalistów, zauważysz, że niektórzy nazywają siebie „psychologiem”, a inni „psychoterapeutą”. Dodatkowo psychoterapeuci często zamieszczają w widocznym miejscu informację o tym, w jakim nurcie pracują (np. poznawczo-behawioralny, systemowy, integracyjny, psychodynamiczny…).

Co to wszystko dla Ciebie oznacza?

Jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą?

Psycholog to każdy absolwent psychologii, który ma dyplom magistra. Studenci psychologii podczas studiów mogli specjalizować się w różnych dziedzinach, np. neuropsychologii (zajmującej się głównie funkcjonowaniem układu nerwowego), psychologii poznawczej (skupiającej się na podstawowych procesach umysłowych, takich jak pamięć, spostrzeganie) lub też psychologii klinicznej (najbliżej związanej z psychoterapią).

Psychoterapeuta to osoba, która oprócz studiów ukończyła również szkołę psychoterapeutyczną – jest to zwykle 4-letnia forma edukacji w dziedzinie psychoterapii, gdzie jej uczestnicy mają możliwość poznania sposobów pracy uznanych terapeutów oraz poddać pod ich analizę swój sposób pracy.

Kto przyjmuje w instytucjach współpracujących z NFZ, takich jak Poradnia Zdrowia Psychicznego i inne?

Są to psycholodzy lub psychoterapeuci (a także psychiatrzy i inni specjaliści) – szczegóły są zwykle umieszczone przy nazwisku danej osoby.

Co to są szkoły lub nurty psychoterapeutyczne?

Poszczególne szkoły psychoterapeutyczne różnią się przede wszystkim założeniami, na których wyrosły. W trakcie rozwoju w każdej z nich zachodziła oczywiście ewolucja i powstały różne nurty wewnętrzne. Tu jednak chcemy przedstawić Ci najbardziej bazowe informacje na ich temat.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna – bada wzajemne wpływanie na siebie trzech elementów: naszych emocji, myśli oraz zachowania. Terapeuta dzieli się z klientem swoją wiedzą na temat mechanizmów działania umysłu i razem opracowują strategię poradzenia sobie z doświadczanymi trudnościami.

Psychoterapia psychoanalityczna i psychodynamiczna – źródeł wielu trudności upatruje we wczesnych doświadczeniach klienta, których konsekwencje istnieją dziś w postaci objawów. Kładzie duży nacisk na istnienie nieświadomych konfliktów wewnętrznych u klienta, do poradzenia sobie z którymi konieczne jest ich uświadomienie (wgląd).

Psychoterapia humanistyczna i Gestalt – podkreślają wagę stworzenia przez terapeutę bezpiecznych warunków do rozwoju klienta. Ich celem jest umożliwienie klientowi odkrycia jego prawdziwych pragnień, w przeciwieństwie do celów narzuconych przez otoczenie.

Psychoterapia systemowa – w terapii często uczestniczy cała rodzina, choć nie jest to niezbędne. Zachowanie (objaw) traktuje się jako formę komunikacji z najbliższymi, aby więc doszło do zmiany problematycznego zachowania, konieczne jest wprowadzenie zmian w sposobach komunikacji rodziny.

Nie wspominamy tu wszystkich możliwych szkół psychoterapii, gdyż jest ich po prostu bardzo wiele. Wybraliśmy te najczęściej spotykane w Polsce, a więc takie, z którymi masz największą szansę się zetknąć.

Wielu specjalistów stosuje metody pochodzące z więcej niż jednej dziedziny. Warto jednak znać podstawowe założenia każdej ze szkół i traktować je jako ogólną „mapę terenu”.

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej