BLOG

09.04.2017 r.

Jak zakończyć niechciane kontakty towarzyskie

psychologia

Czasami czujemy, że kontakty z pewnymi osobami nam nie służą. Jesteśmy w ich wyniku zmęczeni, smutni lub poddenerwowani. Mimo to kontynuujemy je z poczucia obowiązku lub z przyzwyczajenia. Często nawet się nad tym nie zastanawiamy, traktujemy je jak coś co nam się po prostu przydarza, jakbyśmy sami nie mieli na nie wpływu. Tymczasem w rzeczywistości wcale nie musimy utrzymywać kontaktów z wszystkimi osobami, które pojawiły się w naszym życiu.

Czy masz prawo odciąć się od osób, które źle na Ciebie wpływają?

To Twoje życie. Tylko Ty możesz zadecydować o tym, z kim chcesz spędzać czas. Jeśli czujesz, że czyjaś obecność Ci nie służy, masz pełne prawo zakończyć kontakty lub w miarę możliwości je zminimalizować. Tylko Ty jesteś odpowiedzialny za własne szczęście, jeśli więc czujesz, że ktoś przekracza Twoje granice lub „wysysa” z Ciebie energię, masz prawo zrezygnować z tej relacji.

Co, jeśli wcześniej łączyła Cię z tą osobą bliższa więź?

Ludzie się zmieniają, Ty i Twoi znajomi rozwijacie się, zmieniacie życiowe priorytety i cele. Czasami po jakimś czasie więcej Was dzieli niż łączy. Samo w sobie nie jest to oczywiście problemem, jednak jeśli czujesz, że dana relacja Ci nie służy, to zupełnie w porządku jest stopniowo z niej wyjść. Zawsze będziesz mieć w pamięci wspólnie spędzony czas, jednak wspólna przeszłość nie stanowi zobowiązania do wspólnej przyszłości.

Co z osobami, które wydają się bardzo potrzebować Twojej pomocy?

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy Twoje wsparcie rzeczywiście pomaga tej osobie w radzeniu sobie z problemem. Stawiam na to, że gdyby tak było, to nie odczuwałbyś tej relacji jako obciążającej. Gdy udzielamy komuś wsparcia, a ta osoba robi z niego dobry użytek i widzimy, że rozwiązuje stopniowo swoje problemy, wówczas odczuwamy satysfakcję i sami czerpiemy pozytywną energię z takiego kontaktu.

Kiedy zaś czujemy, że oczekiwania jakiejś osoby wysysają z nas energię, to świadczy to zwykle o tym, że ten człowiek tak naprawdę nie chce niczego zmieniać, a jedynie czerpie od nas energię, by chwilowo poprawić sobie samopoczucie. W ten sposób ani ta osoba nie poprawi realnie swojej sytuacji, ani my nigdy nie poczujemy się w tym kontakcie komfortowo. Nie ma więc sensu męczyć się w jałowej relacji, lepiej swój czas przeznaczyć na coś bardziej konstruktywnego.

 

Oczywiście nie chodzi o to, aby odsuwać od siebie każdą osobę, która raz nas zawiodła. Ludzie mają swoje ograniczenia i popełniają błędy, warto więc dać innym drugą szansę. Jeśli jednak jakaś relacja trwa już długo i wciąż odczuwamy ją jako ciężar, to możemy z czystym sumieniem ją zakończyć (lub przynajmniej jak najbardziej ograniczyć). Dzięki temu zrobimy sobie w życiu miejsce na osoby, które będą nas inspirowały i przy których poczujemy przypływ energii, a o takie relacje na pewno warto zawalczyć.

 

Czujesz się przeciążony wspieraniem innych osób? Wiesz, że ktoś ma na Ciebie zły wpływ, ale nie wiesz jak wyjść z tej relacji? Jeśli chciałbyś uzyskać wsparcie psychologa, serdecznie zapraszamy Cię do umówienia spotkania w naszym gabinecie psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka i Wamka w Szczecinie. Z naszą pomocą łatwiej określisz, na jakich relacjach z innymi Ci zależy i jak możesz je kształtować. Zapraszamy!

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej