BLOG

27.01.2017 r.

Melancholia

psychologia
psychoterapia

Czy melancholia jest stanem wymagającym wsparcia psychologicznego? To zależy. Melancholia jest naturalnym stanem pojawiającycm się od czasu do czasu u większości z nas. Sprzyjaja jej zwłaszcza okresy przemęczenia, przesilenie wiosenne, zmiany w życiu oceniane jako raczej negatywne (choć nie bardzo intensywne), czasami może wywołać ją nieoczekiwane spotkanie, wspomnienie lub coś zupełnie nieuchwytnego.

Melancholia wiąże się z niższym nastrojem, czasem poczuciem przygnębienia, towarzyszy jej niższy poziom energii życiowej, mniejsza skłonność do spotkań z innymi ludźmi, czasami również odczucie fizycznego zmęczenia lub senności. Najczęsciej jest też stanem przejściowym. Po okresie melancholii wiekszość osób naturalnie powraca do swojego zwykłego nastroju. Dlatego melancholia wcale nie musi być czymś negatywnym, może być wręcz dla nas korzystna. Daje nam okazję do odpoczynku, „naładowania akumulatorów”, jest też okresem przemyśleń, więc dzieki niej możemy „poukładać sobie w głowie” nasze priorytety i cele, daje nam też szansę na spokojne przepracopwanie doświadczonych emocji. Dzięki takiemu okresowi wycofania możemy powrócić w wir życia z jaśniejszą głową i świeżą energią.

Czasami jednak zdarza się i tak, że okres melancholii trwa bardzo długo i wydaje się nigdy na dobre nie ustępować. Część z nas doświadcza niskiego poziomu energii i satysfakcji przez wiekszość czasu. Takie doswiadczenie może być tym, co psycholodzy nazywają DYSTYMIĄ. Czym jest dystymia? Składa się na nią kilka charakterystycznych cech (nie wszystkie muszą występować u danej osoby):

– stan obniżonego nastroju (z możliwymi krótkimi „przejaśnieniami”) trwa przynajmniej 2 lata,

– niski poziom energii życiowej lub aktywności,

– mała satysfakcja z własnego życia,

– mała wiara w siebie,

– poczucie niedopasowania do innych/świata,

– trudności ze skupieniem uwagi,

– częsty płacz,

– brak odczuwania przyjemności z rzeczy, które kiedyś cieszyły,

– zmniejszenie zainteresowania seksualnością,

– unikanie kontaktów z innymi,

– poczucie przygniecenia codziennymi obowiązkami,

– pesymistyczne spojrzenie w przyszłość lub nadmierne rozpamiętywanie przeszłości.

Dystymia nie jest tym samym co depresja, choć bywa określana jako jej mniej intensywna postać. Osoby doświadczajace dystymii najczęściej nie szukają pomocy, ponieważ sądzą, ze ich stan nie jest przecież „aż tak poważny”. Są bowiem w stanie zajmować się rodziną, efektywnie pracować, wykonywać różne obowiązki, tylko że… mało je cieszy. Dystymia znacząco obniża jakość życia, ogranicza poczucie własnej wartosci i zniechęca do podejmowania nowych wyzwań, zasłania sobą odczucie radości, dumy, czy satysfakcji. Szacuje się, że dystymii doświadcza aż 3-5% osób, czyli nawet co dwudziesta ze znanych Ci osób może żyć w stanie długotrwałej melancholii…

Jeśli mieszkach w Szczecinie lub okolicach i chcesz skorzystać ze wsparcia psychologa, zapraszamy Cię na wizytę. Istnieje też możliwość odbycia konsultacji za pośrednictwem Skype’a. Psycholog online przeprowadzi z Tobą rozmowę, po której zdecydujesz, czy chcesz kontynuować spotkania. Badania pokazują, że dobrym rozwiązaniem u wielu osób doświadczających dystymii jest psychoterapia Szczecin obfituje w możliwości podjecia indywidualnej terapii dostosowanej do Twoich potrzeb. Jeśli interesuje Cię, jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna u nas, zapraszamy do umówienia pierwszej wizyty.

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej