BLOG

04.07.2017 r.

Meteopaci są wśród nas czyli jak wpływa na nas pogoda

psychologia

Niekiedy z przymrużeniem oka (czy właściwie ucha;) ) słuchamy postękiwania na zgubny wpływ pogody na samopoczucie. A bo w kościach łamie, a bo ciśnienie niskie, a bo wysokie, a to za gorąco, a to za zimno – zawsze znajdzie się jakieś wytłumaczenie złego samopoczucia. Czy jest w tym jednak ziarno prawdy? Jaka pogoda może pogorszyć nasze samopoczucie? 

 

Brak światła

 

W Polsce brak słońca dotyka nas szczególnie w okresach jesiennym i zimowym. Za oknem plucha, a na niebie wiszą ołowiane chmury. W taką pogodę możemy czuć się ociężali, zniechęceni, mieć większą ochotę na wysokokaloryczne posiłki. Niektórzy na brak światła słonecznego mogą zareagować znacznym pogorszeniem nastroju, a wręcz depresją sezonową. Badania pokazują, że wpływ ma tutaj brak naturalnego światła słonecznego. Jego niedobór można „uzupełnić” lampą antydepresyjną – specjalnie zaprojektowana tak, by imitować światło słoneczne, przy czym seanse warto odbywać pod kontrolą specjalisty. 

 

Upały

 

Tak bardzo czekamy na lato i słońce. Wraz z lepszą pogodą czujemy się pełni energii, pogodniejsi, a dotychczasowe problemy jawią nam się w jaśniejszym świetle. Niestety co za dużo, to nie zdrowo – zbyt dawka wysokich temperatur też nie służy naszemu samopoczuciu. Podczas upałów spada nasza koncentracja i wydolność fizyczna, za to wzmaga się drażliwość i impulsywność. Gorąca temperatura może zwiększać pobudliwość nerwową i agresję do tego stopnia z opisano to zjawisko jako tzw. zjawisko długiego gorącego lata. Zaobserwowano, że podczas upałów zwiększa się prawdopodobieństwo rozruchów społecznych, rośnie ilość przestępstw. 

 

 

Wiatr halny

 

Wiatr halny, inaczej zwany fenem wieje w prawdzie w Tatrach, ale jego skutki odczuwają mieszkańcy południa i centralnej Polski. Halny nie tylko zmienia ciśnienie, temperaturę (nawet do +15 w zimie), czy wilgotność powietrza, ale również wpływa na zwiększenie się ilości jonów dodatnich. Wiatr ten może powodować migreny, nerwowość, osłabienie, a także zaostrzać objawy depresji. Statystyki pokazują, że podczas halnego (a dokładnie przed jego pojawieniem się) wzrasta ilość samobójstw, bójek, wypadków komunikacyjnych – zatem nie jest to tylko subiektywne odczucie, ale zjawisko, które znacznie pogarsza funkcjonowanie wielu osób tak w sferze fizycznej jak psychicznej.

 

Na szczęście nie każdy z nas intensywnie reaguje na zmiany pogodowe. Warto mieć jednak świadomość, że nie są dla nas obojętne. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy i w jakim stopniu wpływają na nas zmiany pogodowe warto obserwować zmiany swojego samopoczucia w kontekście różnego rodzaju warunków klimatycznych, być może wyłoni się jakiś schemat? Ważne jest jednak to, by nie zrzucać swoich trudnych emocji „na pogodę” zostawiając sprawy swojemu biegowi. Nawet jeśli pogoda ma na nas wpływ nie jesteśmy skazani na dyskomfort. Podczas rozmowy ze specjalistą możemy dowiedzieć się jak poprawić swoje funkcjonowanie w czasie niekorzystnej aury, tak by móc w pełni cieszyć się życiem nawet gdy pada, wieje halny, lub żar leje się z nieba. 

W razie kłopotów odczuwanych podczas zmian pogodowych warto skonsultować się z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. W Gabinecie Wamka&Wamka czekają specjaliści z którymi można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Możliwa jest także konsultacja online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej