BLOG

07.09.2017 r.

Pies, kot, chomik – czy warto mieć pupila?

psychologia
psychologia dziecięca

Zwierzęta od zawsze towarzyszyły człowiekowi w życiu na ziemi. Obecnie coraz częściej goszczą one w naszych domach – nie słabnie moda na chowanie chomików, świnek morskich, rybek, psów czy kotów. Niektórzy idą nawet dalej posiadając króliki, myszoskoczki czy zakładają terraria dla żółwia, pająka, gekona czy czasem nawet węża. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy rodzaj domowego pupila potrzebuje opieki i sprzątania a czasem ma także inne wymagania. Czy zatem warto mieć pupila w domu?

Psychologowie od dawna zgadzają się ze sobą w kwestii posiadania czworonożnego (i nie tylko) zwierzęcia w domu. Udowodniono, iż taki towarzysz wpływa tak na zachowanie dzieci jak i dorosłych. Dzieci stają się bardziej empatyczne kiedy mają kontakt ze zwierzętami. Zwierzę prosto komunikując swój stan emocjonalny uczy dziecko rozumieć emocje i na nie reagować. Pełni także funkcję nauczyciela i uczy dziecko obowiązkowości i odpowiedzialności za słabszego. Co więcej uświadamia, że zwierzę nie jest zabawką, która gdy się znudzi to rzuca się ją w kąt. Wyzwala w dziecku także wrażliwość i odpowiednią reakcję kiedy inne zwierzęta są krzywdzone.

Nie tylko dla dzieci

Naukowcy zaobserwowali również dobroczynny wpływ posiadania domowego pupila nie tylko na dzieci ale także na dorosłych. Kontakt ze zwierzęciem uspokaja. Kot wskakujący na kolana po ciężkim dniu w pracy pomoże rozładować całodzienny stres a obserwacja rybek w akwarium obniży ciśnienie krwi. W dzisiejszym świecie zagmatwanych relacji, czy niezrozumienia innych zachowanie się zwierząt domowych może być dla nas bardzo jasne i klarowne. Dzięki temu wpływają pozytywnie na naszą psychikę. Co więcej potrafią one być lekarstwem na samotność. Zdecydowanie łatwiej wrócić do domu gdzie czeka na nas merdający ogonem pies lub ćwierkający kanarek.
Niektóre domowe zwierzęta zadbają także o naszą sprawność fizyczną. O ile trudniej o to w przypadku posiadania akwariowych rybek o tyle przeze wszystkim psy zmuszą nas do częstszego wychodzenia na spacer. Nawet jeśli leje deszcz czy jest nieco chłodno – ubieramy buty, płaszcz nieprzemakalny i wychodzimy na wieczorny spacer z pupilem. Przy tym warto także zauważyć, że psy (bo trudno mówić w tym momencie o innych zwierzętach domowych) mogą zapewnić nam także poczucie bezpieczeństwa. Zareagują na ruch pod naszymi drzwiami dając znać, że on/ona tu pilnuje porządku i w razie czego nie pozwoli nam zrobić krzywdy.

Adopcja przede wszystkim

Przy okazji nabywania zwierzęcia domowego warto rozważyć możliwość darmowej adopcji zamiast kupna z hodowli. W pobliżu każdego domu znajdzie się jakieś schronisko dla psów czy kotów, w internecie istnieje możliwość adopcji królików, świnek morskich czy innych rodzajów zwierząt. Wystarczy tylko poszukać i chcieć zwierzęcej sierocie zapewnić drugie wspaniałe życie koło nas.
Szerzej o wpływie posiadania zwierząt domowych na nas i nasze dzieci można dowiedzieć się u psychoterapeuty-behawioralno-poznawczego. Co więcej może on pomóc w decyzji, które zwierzę będzie najbardziej odpowiednie dla najmłodszych członków naszej rodziny. Wystarczy umówić się na wizytę a to można zrobić na przykład w Gabinecie psychoterapii Wamka & Wamka mającym swoją siedzibę w Szczecinie. Wspólną konsultację można umówić osobiście, telefonicznie lub mailowo. Co ważne i bardzo wygodne – istnieje także możliwość odbycia konsultacji online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej