BLOG

03.02.2017 r.

Po co dzieciom kreatywność?

psychologia dziecięca
psychologia

Dużo się obecnie mówi o kreatywności, o tym jaka jest ważna w życiu każdego z nas, niemalże żadne CV nie może się już obejść bez wpisania w rubrykę umiejętności: „Kreatywnego rozwiązywania problemów”. Dlaczego wszyscy tak się uparli na tę kreatywność? Gdzie właściwie jest na nią miejsce w naszym codziennym życiu i czy jest jakimś szczególnym dobrem, które należy wspierać u dziecka, tak jak nawyk mówienia sąsiadom „Dzień dobry” i dzielenia się zabawkami?

 

W czym kreatywność może się przejawiać na co dzień?

Wielu osobom kreatywność kojarzy się przede wszystkim ze sztuką, tworzeniem obrazów, czy muzyki. Tymczasem termin „kreatywność” ma dużo szersze znaczenie. Jest to zdolność tworzenia czegoś nowego, oryginalnego lub też pomysłowego rozwiązywania problemów. Kreatywne będzie więc naprawienie kranu, gdy nie ma się ku temu standardowych narzędzi, znalezienie alternatywnego sposobu rozwiązania problemu matematycznego oraz uspokojenie płaczącego dziecka, gdy wszystkie dotychczasowe sposoby zawodzą.

Przy takim ujęciu kreatywności nikt chyba nie kwestionowałby jej wagi w codziennym życiu każdego z nas.

 

W czym kreatywność pomaga dziecku?

Najłatwiejszą odpowiedzią jest „we wszystkim” i wcale nie jest to przesadą. Dziecko, które ma nawyk kreatywnego rozwiązywania problemów, szybciej będzie się uczyło, bo kreatywność wiąże się ze zrozumieniem, a nie bezmyślnym powtarzaniem informacji. Będzie też w stanie znaleźć różne sposoby zastosowania zdobytych wiadomości w życiu, dzięki czemu nie tylko pogłębi wiedzę, ale też zdobędzie liczne nowe doświadczenia, a może nawet rozwinie pasję. W sferze społecznej dziecko z kreatywnym podejściem zdobędzie więcej przyjaciół i będzie cieszyło się większą sympatią otoczenia, ponieważ szybciej znajdzie rozwiązania różnego rodzaju konfliktów, a także będzie miało ciekawe pomysły na zabawy. Kreatywność sprzyja też poczuciu humoru. Kreatywne podejście wiąże się też z samodzielnością. Dziecko zachowujące się kreatywnie to takie, które próbuje samodzielnie dojść do rozwiązań – może to być na przykład upieczenie rodzicom ciasta lub samodzielne wykonanie trudnego zadania domowego.

 

W czym pomaga kreatywność w dorosłym życiu?

W zasadzie w tym samym, czyli w łatwiejszym radzeniu sobie w różnych sferach życia. Niestandardowe myślenie pomaga dojść do kompromisu podczas konfliktu z małżonkiem lub w negocjacjach biznesowych. Nowatorskie rozwiązania w firmie mogą zaowocować awansem itd.

 

Jak rodzic może wspierać rozwój kreatywności dziecka?

Kreatywność wymaga przede wszystkim przyzwolenia i zachęty do samodzielnego myślenia i działania. Wiąże się też z podsycaniem ciekawości dziecka i zachęcaniem do weryfikowania faktów, zamiast przyjmowania ich na wiarę.

Jeśli nastolatek chce samodzielnie przygotować obiad, to mu na to pozwólmy i nie stójmy nad nim nieustannie korygując jego działania. Jeśli obiad nie wyjdzie, to będzie to równie cenna lekcja, jak gdyby się udał. Warto wtedy na spokojnie zastanowić się, co można by zmienić następnym razem i zachęcić dziecko, aby spróbowało jeszcze raz.

Zachęcanie do kreatywności oznacza, że pozwalamy dziecku samodzielnie dochodzić do różnych rozwiązań, nawet wówczas, gdy jego pomysły różnią się od naszych lub gdy my już to rozwiązanie znamy. Dajemy mu wolną rękę, gdy tworzy model na zajęcia plastyczne i gdy w szkolnym wypracowaniu przyjmuje perspektywę bardzo różniącą się od „ogólnie obowiązującej” interpretacji.

Co więcej, wspieramy go mówiąc: Widzę, że włożyłeś w to dużo pracy” i „O, takiego pomysłu jeszcze nie widziałem!”

Na koniec zaś, jako rodzice jesteśmy dla dziecka pierwszym i najważniejszym modelem do naśladowania. Nie obawiajmy się więc sami eksperymentować. Nie utyskujmy na samych siebie, gdy coś nam nie wyjdzie i cieszmy się, że robimy coś nowego.

Jeśli czujesz, że chciałbyś uzyskać dodatkową poradę w dbaniu o kreatywność i rozwój dziecka, wesprzeć Cię może na przykład psycholog dziecięcy Szczecin oferuje też wiele rozwijających kreatywność zajęć dla dzieci w różnym wieku. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla swojej pociechy!

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej