BLOG

26.07.2017 r.

Po co nam emocje?

psychologia

No jak to po co? Bez nich życie byłoby szare i bezbarwne, a tak możemy się cieszyć, ekscytować, fascynować czymś i mieć nadzieję. To wszystko prawda, ale chyba zapominamy o czymś ważnym: a co z tak zwanymi „trudnymi” emocjami? Czemu służy smutek, lęk, złość – które tak usilnie staramy się wyeliminować ze swojego życia? Czy naprawdę są tylko po to, by nas ciągnąć w dół, powodować choroby psychosomatyczne i inne problemy?

 

Lęk

 

Zacznijmy od trudnej emocji, której konieczności istnienia raczej nikt nie odmówi. Bez lęku nie mielibyśmy zahamowań przed ryzykownymi zachowaniami, takimi jak jazda na rolkach po autostradzie, lub wspinanie się na słupy wysokiego napięcia. Lęk jest wykształconą ewolucyjnie emocją informującą nas o tym, że grozi nam niebezpieczeństwo – czyli jest czymś w rodzaju syreny alarmowej reagującej na pojawienie się dymu nim wybuchnie ogromny pożar. Co więcej lęk nie tylko nas informuje, ale też mobilizuje całe nasze ciało do działania – napina i odżywia mięśnie, aktywizuje płuca i serce – jednym słowem pozwala nam skutecznie uciec lub walczyć z niebezpieczeństwem. Problem zaczyna się dopiero wtedy gdy niebezpieczeństwa nie ma, a syrena nieustannie alarmuje.

 

Złość

 

A po co się złościmy? Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie kiedy? Złość pojawia się wtedy, gdy coś, albo ktoś stoi na przeszkodzie do realizacji naszych celów. Czyli podobnie jak lęk pełni funkcję informacyjną – coś, co jest dla nas ważne jest nieosiągalne. Podobnie jak lęk daje nam również energię do pokonania przeszkody. Sama złość nie jest niczym złym, jej odczuwanie jest jak najbardziej naturalne. Problem pojawia się dopiero wtedy jeśli odczuwamy ją nieustannie, lub gdy złość zamieni się w agresję, wtedy gdy nasze działania szkodzą nam lub innym.

 

Smutek

 

Przyszła pora na najtrudniejszą emocję. Smutek. Jaki jest sens żałoby po bliskiej osobie, melancholii za minionym czasem, smutku z powodu doznanej porażki? Jak każda emocja, także smutek przede wszystkim nas o czymś informuje. Pojawia się wtedy, gdy nie ma już szans na uzyskanie tego, czego pragniemy (gdy nie ma ich faktycznie, lub tylko w naszym odczuciu). Jeśli mówimy o smutku z powodu straty bliskiej osoby emocja ta świadczy o naszym przywiązaniu, o tym jak była dla nas ważna, jak bardzo ją ceniliśmy. Naturalny proces żałoby jest czasem na zaopiekowanie się sobą po stracie. Na chwilowe wycofanie, zwolnienie, stanięcie z boku przed ponownym włączeniem się do życia. Coraz powszechniejsze „zamykanie ust” żałobie – np. przez przyjmowanie leków – nie pozwala nam skontaktować się ze smutkiem po stracie, a przez to paradoksalnie może utrudnić nam powrót o życia. Oczywiście nie chodzi o to, by zatapiać się w trudnych emocjach i eskalować cierpienie. Bardziej o przyjęcie, że jest ono naturalnym elementem naszego życia, a unikanie go może przysporzyć nam więcej trudnych emocji niż pozwolenie, by przez jakiś czas go doświadczać. 

 

Zdrowe i pełne akceptacji podejście do wszystkich emocji jest warunkiem i probierzem autentycznego, pełnego życia. Wielu z nas ma mylne oczekiwania odnośnie psychoterapii – ma nadzieję, że usunie ona z życia wszelkie trudne emocje, tak by stało się ono pasmem nieustannego szczęścia. Zamiast tego psychoterapia oferuje sposoby, by czerpać z bogactwa emocji wiedzę o sobie i innych, by umieć z nich korzystać, a także regulować gdy staną się zbyt intensywne lub długotrwałe. To naprawdę wiele zmienia. Kiedy nie trzeba z nimi walczyć, a można je rozumieć, wykorzystywać i nimi zarządzać – okazuje się że każda z nich jest cenna i na każdą jest miejsce w naszym życiu. 

 

W przypadku gdyby „trudne” emocje stawały się dla nas problemem zawsze warto skonsultować się z naprawdę dobrym psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. Na spotkanie osobiste o wiele łatwiej umówić się w dużym mieście jakim przykładowo jest Szczecin. Na szczęście w Gabinecie Psychoterapii Wamka&Wamka można także odbyć spotkanie online poprzez program Skype. W obu przypadkach wystarczy tylko zadzwonić lub przesłać maila.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej