BLOG

01.07.2017 r.

Po co sportowcom psycholog?

psychologa

W dzisiejszych czasach sport tak wyczynowy jak i często pół-amatorski niewiele pozostawia przypadkowi. Trenerzy i zawodnicy sięgają po coraz to nowsze metody, które mają ich przybliżyć do osiągnięcia wyznaczonego celu.  Wielu z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że „wszystko zaczyna się od głowy”.

Coraz częściej z zawodnikami pracuje nie tylko trener czy masażysta ale także psycholog sportu. Przeprowadza on trening mentalny, który jest nie mniej ważny od treningu fizycznego. Pozwala zbudować pewność siebie, pomaga bezszkodliwie rozładować stres i poradzić sobie w trudnej sytuacji ekstremalnego wysiłku. Świat sportu dostrzega ogromne korzyści we współpracy z psychologami. Psychologia odgrywa niebagatelną rolę, szczególnie kiedy różnice pomiędzy zawodnikami czy drużynami są naprawdę minimalne. Często o zwycięstwie decyduje już nie sam wysiłek fizyczny ale cechy wolicjonalne i niedopuszczanie myśli o doznaniu porażki.

Psychologowie sportowi nie mają za zadanie tylko wyciąganie „z dołka” sportowca, ale coraz częściej pracują nad tym aby pomóc dobremu zawodnikowi stać się jeszcze lepszym. Służy temu wyznaczanie mu celów do osiągnięcia i towarzyszenie w tej drodze z uważnością na unikanie potencjalnych potknięć. Psycholog sportu potrafi także odpowiednio pozytywnie zmotywować do jeszcze większego wysiłku i nie poddawania się zmęczeniu czy myślom o możliwej porażce. 

Psychologowie sportowi stosują szereg ciekawych metod pracy. Przykładowo jednym z takich narzędzi pracy jest wizualizacja motywująca do osiągania coraz to lepszych wyników jak i chroniąca przed widmem porażki i związanym z tym szkodliwym stresem. 

Trzeba także zauważyć, że psychologia sportu przydaje się także kiedy istnieje potrzeba zintegrowania ze sobą drużyny, czy ustalenia sposobu komunikacji pomiędzy trenerem a zawodnikiem lub zawodniczką. Psycholog sportu uczy jak prawidłowo funkcjonować w świecie sportu tak aby współpraca z innymi ludźmi przynosiła sportowcowi maksymalnie dużo satysfakcji i jednocześnie chroni przed uleganiem frustracji nawet z najbardziej błahych powodów.

Uważa się, że obecnie w świecie wyczynowego uprawiania sportu nie sposób pominąć niebagatelnie dużą rolę jaką spełniają psychologowie. Mamy wiele przykładów karier profesjonalnych sportowców, którzy bez pomocy psychologii i zastosowania w swoim treningu odpowiednich narzędzi nie byliby w stanie osiągnąć tak wiele. Stąd coraz częściej mówi się, że psychologia i sport muszą ze sobą iść w parze i nie da się pomijać aspektów treningu mentalnego sportowca.

Jeśli potrzebujesz pomocy psychologa to w wielu miastach Polski można uzyskać kontakt z osobami zajmującymi się pracą z zawodnikami czy zawodniczkami. Przykładowo w Szczecinie warto skontaktować się z Gabinetem psychoterapii behawioralno-poznawczej Wamka&Wamka, gdzie na rozmowę z psychologiem można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Co ważne – istnieje także możliwość konsultacji online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej