BLOG

07.09.2017 r.

Po czym poznać że dziecko pali papierosy

psychologia
psychologia dziecięca

Mówi się, że upływ czasu widać po naszych dzieciach. Rzeczywiście wielu rodziców jest zaskoczonych faktem, że ich dziecko zaczyna zmieniać się w nastolatka. Idzie za tym potrzeba sprostania nowym wyzwaniom, a także stawienia czoła nowym kłopotom. Dorastający młody człowiek w poszukiwaniu swojego indywidualnego ja narażony jest na wiele pokus. Jedną z nich jest palenie tytoniu.
Przyczyn sięgania przez naszego nastolatka lub naszą nastolatkę po niszczący nałóg może być wiele. Jedną z podstawowych może być zwykła ciekawość, a także chęć pokazania otaczającemu światu, że nie jest się już dzieckiem. Ciekawość może być wzmacniana przez środowisko szkolne – gdzie młodsi zaczynają palić naśladując starszych a starsi palą aby „zaimponować” swoim sympatiom.
Przykład idzie z góry
Dodatkowym katalizatorem takich zachować może być obserwowanie swoich rodziców, którzy być może palą tytoń – często w domu przy dziecku. Dla nastolatka jest to więc tak naturalne jak wspólne picie herbaty przy stole w niedzielne popołudnie. Może to stanowić dla niego potwierdzenie etapu „dołączania” do grupy dorosłych – skoro tata pali to ja już też mogę.
Usłyszeć wołanie o uwagę
Trzeba zdawać sobie sprawę, że sięganie po jakąkolwiek używkę przez młodego człowieka może być także jego wołaniem o uwagę. Być może nie radzi sobie z trudnym etapem przeobrażania się z dziecka w dorosłego człowieka, być może potrzebuje rozmowy lub pochylenia się nad kłopotami , które go trapią. Trzeba zdawać sobie sprawę, że palenia papierosów może być najzwyczajniej w świecie uspokajające dla nastolatka – redukując napięcia związane ze szkołą, rówieśnikami, domem rodzinnym.
Po czym poznać używanie tytoniu przez naszego nastolatka
Naszą czujność powinny wzbudzić tak zmiana zapachu ubrań dziecka jak i zmiana w jego zachowaniu. Dziecko będzie starało się ukryć zapach tytoniu na swoim ubraniu i na sobie samym poprzez częste używanie dezodorantów, stosowanie gum do żucia lub lizaków, a także przez obwinianie palących kolegów czy koleżanki o zapach swoich ubrań. Warto obserwować palce u dłoni oraz paznokcie nastolatka, gdyż mogą na nich pojawiać się zażółcenia spowodowane dymem nikotynowym (dopiero po dłuższym czasie). Nastolatek może nagle zacząć wychodzić na długie spacery, lub wieczorami opuszczać dom – chociaż przedtem nie lubił tego typu aktywności. Lub przeciwnie – zamykać się w pokoju, lub ubikacji – szczególnie jeśli jest to pomieszczenie z balkonem/oknem. Naszą czujność powinno także wzbudzić pokasływanie, częste przeziębienia czy nawracające bóle głowy naszego dziecka.
Ważna jest rozmowa
Warto porozmawiać ze swoim dzieckiem o paleniu papierosów. Można opowiedzieć o negatywnych konsekwencjach zdrowotnych dla organizmu jednakże istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastolatek tym się nie przejmie. Czasem skuteczna jest terapia wstrząsowa w postaci wspólnej wizyty w zakładzie leczącym chorych na nowotwory spowodowane paleniem papierosów lub chociażby pokazanie fotografii skutków wyniszczającego nałogu. Ważnym aspektem jest także aspekt finansowy – być może młody człowiek uzna, że zamiast paczek papierosów warto odkładać na motorower? Poza rozmów o nałogu warto zastanowić się czy w naszym domu jest przestrzeń na rozmowy o innych – ważnych dla nastolatka/tki kwestiach, potrzebach i obawach. Nałóg często pojawia się w miejsce zaburzonej relacji – jej przywrócenie może wyeliminować potrzebę sięgnięcia po papierosa.
Należy też pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto spotkać się z dobrym psychoterapeutą behawioralno-poznawczym, który pomoże w rozpoznaniu i walce z problemem. Istnieje wiele gabinetów psychologicznych – przykładowo w Szczecinie swoją siedzibę ma Gabinet psychoterapeutyczny Wamka & Wamka, gdzie na konsultację można umówić się osobiście, mailowo lub telefonicznie. Co ważne istnieje także możliwość odbycia konsultacji online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej