BLOG

19.03.2017 r.

Polski psycholog dla emigranta – spotkania online (wideo terapia)

psychologia
psychoterapia

Emigracja to duże wyzwanie dla każdego. Odnalezienie się w nowym środowisku, wśród osób posługujących się innym językiem i wychowanych w nieco innej kulturze, wymaga dużo cierpliwości, odporności na stres i wytrwałości. Życie w nowym kraju może być świetnym otwierającym i rozwijającym doświadczeniem, dzięki któremu poznajemy świat z innej perspektywy, nawiązujemy wyjątkowe znajomości i uczymy się wiele o nas samych. Bywa jednak również trudne, a związane z nim stresy czasami przesłaniają korzyści.

Przyzwyczajenie się do nowego środowiska – mieszkania, pracy i całego otoczenia wymaga czasu. Emigranci nie władający perfekcyjnie językiem nowego kraju dodatkowo doświadczają na co dzień problemów z porozumieniem w różnorodnych sytuacjach – od wynajmu mieszkania i kontaktu z instytucjami, po rozmowę ze współpracownikami i przełożonymi. Do tego dochodzi poznanie zwyczajów panujących w nowym kraju, które zawsze nieco różnią się od ojczystych. Różnice kulturowe bywają przyczyną nieporozumień i utrudniają nawiązywanie nowych znajomości.

Oprócz trudności w nowym miejscu emigranci często mocno przeżywają rozłąkę z najbliższymi pozostawionymi w kraju. Niektórzy mają w kraju partnera/partnerkę i dzieci, w związku z czym na co dzień stają przed wyzwaniem utrzymywania bliskiej więzi emocjonalnej pomimo dzielącej ich odległości. W kraju zostają też zwykle najbliżsi przyjaciele, którzy do tej pory wspierali nas w trudnych chwilach. Kontakt na odległość z tymi wszystkimi osobami jest zwykle inny, a rodzina i przyjaciele niemający doświadczeń z emigracją mogą mieć problem ze zrozumieniem naszych rozterek.

 

Z wszystkimi tymi trudnościami łatwiej jest sobie poradzić przy wsparciu psychologa. Różne nurty psychoterapii, w tym psychoterapia poznawczo-behawioralna, oferują szereg narzędzi, dzięki którym łatwiej jest rozwiązać problemy i poczuć się lepiej.

Wsparcie psychologa może być bardzo pożyteczne, ponieważ pomoże ułożyć sobie relacje z nowymi znajomymi i współpracownikami w satysfakcjonujący sposób oraz nauczyć się żyć w nowych warunkach, tak byśmy potrafili np. chodzić do pracy z pozytywnym nastawieniem i bez nadmiernego stresu.

 

Aby wynieść jak najwięcej ze wsparcia psychologicznego, ważne jest żeby czuć się w kontakcie z psychologiem swobodnie, móc powiedzieć o wszystkich dręczących nas problemach i nurtujących pytaniach. Czasami wyrażenie swojego stanu emocjonalnego słowami nie jest proste, odwołujemy się wtedy do metafor, porównań i powiedzeń, a nawet odwołujemy do znanych filmów czy innych treści kulturowych. W tej sytuacji pomocny może być wybór psychoterapeuty o podobnym zapleczu kulturowym, który od razu zrozumie co mamy na myśli mówiąc o „zapaleniu Panu Bogu świeczki a diabłu ogarka” lub sytuacji jakby żywcem wziętej z „Samych swoich”.

Jeśli nie posługujemy się językiem mówionym w obecnym kraju zamieszkania na równi z polskim, to często dobrym pomysłem jest skorzystanie ze wsparcia psychologa mówiącego po polsku. Nie zawsze jednak mamy dostęp do takiej osoby na miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji umówienie się z psychologiem w Polsce na rozmowę online, czyli tak zwaną wideo terapię, prowadzoną przez Skype’a. Konsultacje psychologiczne online i wideo terapia są prowadzone również w naszym gabinecie psychoterapii poznawczo-behawioralnej Wamka i Wamka w Szczecinie. Serdecznie zapraszamy do umówienia wideo spotkania!

Powrót do artykułów

Anna Wamka

psycholog
seksuolog
psychoterapeuta
Absolwentka Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone studia podyplomowe z zakresu Seksuologii Klinicznej. Obecnie w trakcie procesu certyfikacji psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Czytaj więcej