BLOG

06.07.2017 r.

Problemy z rówieśnikami

psychologia

Nie od dziś wiadomo, że nie tylko dobre stopnie czy poprawne zachowanie są wyznacznikiem prawidłowego rozwoju dziecka. Także to, czy i w jaki sposób nawiązuje relacje z rówieśnikami także powinno zainteresować troskliwych rodziców. 

 

Przedszkole, a potem szkoła to świetne pole do nawiązywanie relacji. Otoczenie dzieci w podobnym wieku, zbliżone doświadczenia i zainteresowania ułatwiają znalezienie wspólnego języka, poznanie się, a nawet budowanie wieloletnich, trwałych przyjaźni. Co jednak jeśli dziecko ma z tym kłopot? Dlaczego tak się dzieje i jak mu pomóc?

 

Przyczyn trudności w nawiązywaniu relacji przez dziecko może być wiele. Być może jest nieco lękowe, obawia się tego, jak zostanie przyjęte i przez to woli trzymać się na uboczu? A może przeciwnie, jest urodzoną liderką/liderem, co jednak nie zawsze podoba się jego/jej rówieśnikom? Niekiedy bariera może być odmienny rozwój poznawczy lub emocjonalny – wolniejszy lub szybszy w stosunku do grupy – co utrudnia komunikację i dzielenie doświadczeń. 

 

Niekiedy trudności nie leżą po stronie dziecka, a otoczenia. Jeśli dotąd pogodne i radosne dziecko nagle zaczyna stronić od innych powinno nas to zaniepokoić. Być może powodem są nieszkodliwe i przelotne konflikty w grupie, z którymi dziecko poradzi sobie samo? A może chodzi o coś poważniejszego, na przykład mobbing którego doświadcza? Może stało się obiektem szykan lub przemocy? Wtedy często niezbędna jest nasza pomoc i wsparcie. 

 

Co robić gdy widzimy trudności naszego dziecka, jak rozeznać ich przyczyny? Nic nie zastąpi codziennego kontaktu z dzieckiem i stabilnej relacji. Dzięki niej wzrasta szansa na to, że dziecko zwyczajnie podzieli się z nami swoimi troskami, a my będziemy mogli poszukać dla niej/niego adekwatnej pomocy. Pomocna staje się też wspólna zabawa, czy rysowanie podczas której dziecko może spontanicznie ujawnić niepokojące je sytuacje czy uczucia. Bardzo cenny jest kontakt z nauczycielami dziecka, to przecież oni najczęściej obserwują je w otoczeniu rówieśników. Nawet jeśli nie zgłaszają trudności na tym polu warto zainteresować i dopytać o to jak dziecko radzi sobie z rówieśnikami, czy bawi się w grupie, czy samo, jak reaguje na konflikty, czy jest lubiane.

 

Jeśli nadal nie jesteśmy pewni co trapi naszą pociechę i jak jej pomoc, warto rozważyć wizytę u specjalisty. W Szczecinie pracuje wielu dobrych specjalistów – Gabinet Wamka&Wamka oferuje konsultacje z psychoterapeutą behawioralno-poznawczym, z którym można umówić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Istnieje także możliwość konsultacji online poprzez program Skype.

Powrót do artykułów

Maciej Wamka

psycholog
psycholog dziecięcy
psychoterapeuta
Absolwent Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Ukończone czteroletnie szkolenie w nurcie psychoterapii Poznawczo – Behawioralnym.
Czytaj więcej